13 yıl önce şüpheli bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişi anılıyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Mart 2022, 11:00
Ayyıldız Huri Kaptan
25 Mart 2022, 11:00

Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, tam 13 yıl önce Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde 25 Mart 2009 günü beraberindeki beş kişi ile şüpheli bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti. Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 13’üncü yıl dönümünde, Taceddin Dergahı’ndaki kabri başında anıldı.

Türk siyasetinin önemli isimlerinden Muhsin Yazıcıoğlu, şüpheli bir helikopter kazasıyla hayatını kaybetmesinin üzerinden tam 13 yıl geçti. Muhsin Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş’ta 25 Mart 2009 yılında düşen helikopterde beraberindeki; gazeteci İsmail Güneş ile dönemin BBP İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ve Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya ile birlikte hayatını kaybetmişti. Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişi bugün vefatlarının 13’üncü yıl dönümünde anılıyor.

MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN HAYATI

Muhsin Yazıcıoğlu, 31 Aralık 1954 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu. İlk ve orta eğitimini doğduğu Şarkışla ilçesinde tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu ve öğrenim hayatını tamamladı.

1968 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya üniversite eğitimi için gelen Yazıcıoğlu, burada da Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Ardından sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerini üstlenen Yazıcıoğlu, 1978 yılında faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin de kurucu Genel Başkanı oldu.

1980 sonrası yapılan yargılamalarda da beş yılı hücrede olmak üzere yedi buçuk yıl hapishanede yattı. Daha sonra suçsuz bulundu ve beraat etti.

Yazıcıoğlu, 1987’de Milliyetçi Çalışma Partisi’ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. Ancak 7 Temmuz 1992 tarihinde “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı” gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993’te, MÇP’ den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi’ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

24 Aralık 1995 tarihinde yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden TBMM’ye girdi. 28 Şubat 1996’da ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü.

8 Ekim 2000 tarihindeki 4., 20 Temmuz 2003 tarihli 5. ve 30 Nisan 2006 tarihli 6. Olağan ve 15 Nisan 2007 tarihli 2. Olağanüstü Büyük Kurultaylarda yeniden genel başkan seçildi. 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Sivas’tan bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve seçimlerden önce bıraktığı BBP Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

MUHSİN YAZICIOĞLU MEZARI BAŞINDA ANILDI

BBP Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 13. yıl dönümünde Taceddin Dergahı’ndaki kabri başında anıldı.

Taceddin Dergahı’ndaki anma töreninde, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Samet Bağcı ve bazı partililer yer aldı.

TÜRKİYE’Yİ YASA BOĞAN HELİKOPTER KAZASININ ARDINDAN 13 YIL GEÇTİ

Muhsin Yazıcıoğlu, 25 Mart 2009 tarihinde Kahramanmaraş’taki mitinginden Yozgat mitingine gitmek için helikoptere bindi. Ancak helikopter, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesi civarında düştü. Kazadan 48 saat sonra helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu dâhil 6 kişinin naaşı arama ekipleri içerisinden 17 gönüllü civar köylüsü tarafından Sisne ve Kızılöz Köyleri arasındaki Keş Dağı Kuru Dere-Kanlıçukur mevkiinde bulundu.

Enkaz, 48 saat süren arama çalışmalarının yapıldığı bölgenin içerisinde değil 115 km uzağındaydı. 28 Mart 2009 tarihi ve saat 14:10’da BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, yaptığı açıklamada BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin vefat ettiğini duyurdu.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesi ölümünden 6 gün sonra 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camii’nde düzenlendi. TBMM’deki törende Yazıcıoğlu’nun Türk bayrağına sarılı naaşının üzeri çiçeklerle süslendi. Cenaze törenine basın mensupları dâhil yaklaşık 7 yüz bin kişi katıldı.