Polatlı Toydemir'de derviza şenliği heyecanı

17 Ekim 2019, 14:59

Kırım Derneği Genel Merkezi ve Kırım Derneği Toydemir Şubesi tarafından düzenlenen Kırım Tatarlarının geleneksel töreni Derviza (Hasat Bayramı) şenlikleri, 27 Ekim 2019’da Polatlı Toydemir köyünde gerçekleşecek.

Kırım Derneği Genel Merkezinden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yeşil Ada Kırım’ı yıllar önce terk etmek zorunda kalmış olan Kırım Tatarları bugün dünya üzerinde çok farklı merkezlerde yaşamlarına devam etmektedirler. Dünya üzerindeki en kalabalık nüfusumuz Türkiye’de, mutlulukla ve gururla yaşamını sürdürmektedir. Bu topraklara geldiğimiz günden beri hem Anadolu’nun bereketli topraklarını doğru kullanmaya gayret gösterdik hem de yaşadığımız bölgeleri ağaçlandırmayı bir görev bildik. Kurduğumuz düzenli köylerimiz ve topraklarımızı doğru kullanmak için gösterdiğimiz özen neticesinde komşularımızın övgü ve takdirini topladık. Kırım Tatarlarının doğaya saygılı tutumlarını gözler önüne seren en önemli çalışmalardan bir tanesi de Kırım Derneği Genel Merkezi’nin, Ankara’nın Toydemir Köyü sakinleriyle beraber 2003 senesinde başlatmış olduğu Kırım Hatıra Ormanı çalışmasıdır. Kurtuluş Savaşının dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Muharebesi sırasında 12. Grup Karargâhı’nın konuşlandığı Kırım Tatar köyü “Toydemir” böyle bir hatıra ormanı çalışmasının sorumluluğunu üzerine alarak tarihi önemi olan bu bölgeyi yeşillendirmeyi ve güzelleştirmeyi amaçlamıştır. Köy halkı bu çalışmasıyla çevrelerindeki köylere ve hatta bütün Türkiye’ye örnek olacak bir faaliyet yürütmektedir. Kırım Derneği Genel Merkezi olarak bir köy şubemiz de bulunan bu önemli merkezde 27 Ekim 2019 Pazar günü ‘Derviza’ (Hasat Bayramı) etkinliği düzenliyoruz. Saat 12:00’de başlayacak etkinlikte sizleri de Polatlı Toydemir Köyü’nde yanımızda görmekten mutluluk duyarız. ”

Not: 27 ekim 2019 pazar günü Derviza’ya katılmak isteyen arkadaşlarımız için saat 10.00’da Emek Metro istasyonu önünden araç kalkacaktır.

Bilgi için: 0 533 472 50 20

SAKARYA MEYDAN MUHAREBELERİNE ŞAHİT OLAN KIRIM TATAR KÖYÜ: TOYDEMİR

Kırım Derneği Toydemir Şubesi de, şenlik için çalışmalarını tamamladığını bildirdi. Tepreş Şenliklerine Derviza’yı da eklendiği ve Derviza şenliklerinin Toydemir köyünde bu yıl ikincisinin gerçekleşeceği kaydedildi.

Sakarya Meydan muharebesinin önemli karargahlarından biri olan 12. Grup karargahının konuşlandığı Toydemir Mahallesi, Kırım Türklerinin gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasının yanı sıra tarihi açıdan da büyük önem taşıyor.

Polatlı’nın en fazla ağaç diken mahallesi olarak bilinen ve bünyesinde oluşturulan Kırım Türkleri Hatıra Ormanına şu ana kadar 7 bin fidan dikildi, bu sayının 12 bine ulaştırılması hedefleniyor.

Toydemir Mahallesi Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Toydemir Şube Başkanı Vecdi Özgey tüm vatandaşları şenliğe davet ederek, ”Katılmak isteyen vatandaşlar için Polatlı Belediyesi tarafında araç kaldırılacaktır” dedi.


”12. GRUP KARARGAHINA YAKIŞAN 12 BİN FİDANDIR”

Tepreş Şenliklerinin geleneksel hale geldiği Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği bu yıl 2.si düzenlenecek olan tatarlarda hasat bayramı olarak adlandırılan Derviza’yı gerçekleştirecekler.

Kuruldukları günden bu yana Toydemir Mahallesinde oluşturulan Kırım Türkleri Hatıra Ormanına şuan kadar 7 bin fidan dikildi. Dernek yetkilileri, hatıra ormanındaki fidan sayısını 12 bine çıkarmak istiyor.

TOYDEMİR’İN TARİHİ ÖNEMİ

Toydemir Mahallesinin tarih açısından önemi ise 23 ağustos ve 23 Eylül 1921 tarihleri arasında geçen Sakarya Meydan muharebesinin önemli karargahlarından birisi olması. 12. grup karargahı savaş esnasında Toydemir köyüne konuşlandırılmıştı. Köyde, Vatan Kırım’dan sürgün edilen çok sayıda Kırım Tatarı yaşamakta. 1850’li yıllarda bölgeye iskan edilen Kırım Tatarları, Türk Kurtuluş Savaşına aktif olarak da katılım gösterdi.

Derviza şenliği
Polatlı Toydemir
Bunlara da bakın: