Podolyak: İran, Rusya'nın küçümseme jestini anlayacak mı?

Güncel
qha muhabir
21 Temmuz 2022, 13:35
qha muhabir
21 Temmuz 2022, 13:35

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile görüşmüştü. Ziyaretin hemen ardından, Rus işgal ordusunun Ukrayna’nın Harkiv bölgesinde cami dahil sivil yapılara saldırısı dikkat çekti. Bu konuyu değerlendiren Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bunu klasik “Rus üçkağıtçılığı” olarak değerlendirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 19 Temmuz 2022 tarihinde İran başkenti Tahran’a giderek, İran Dini Lideri Seyyid Ali Hameney ile görüştü ve Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ne katıldı. Ertesi Rus işgal birlikleri, Ukrayna’nın Harkiv bölgesinde sivillere ve bir cami dahil sivil yapılara saldırı düzenledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’da camiye yaptığı saldırısını değerlendirerek “Klasik Rus Üçkağıtçılığı. Tahran’a gelip İran Dini Lideri Seyyid Ali Hameney’den ‘ikinci dünya ordusu için silahlar’ isteyerek eğilip yalvarıyor ve aynı zamanda Harkiv’deki camiye saldırıyor. Barbarlar için hiçbir şey kutsal değildir. Ancak İran, Kremlin’in bu küçümseme jestini anlayacak mı?” ifadelerini kullandı.

Rus işgal güçleri, 20 Temmuz sabahı Harkiv bölgesinin Saltivka (Saltivskyi) semtinde bir cami dahil sivil yapıları bombalamıştı. Saldırı sonucunda 13 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere en az üç sivil hayatını kaybetmiş ve 72 yaşındaki bir kadın ile ölen gencin 15 yaşındaki kız kardeşi yaralanmıştı.