Podolyak: Ana amacımız Ukrayna için uluslararası güvenlik garantilerinin sağlanması

Güncel
Anife Bilal
29 Mart 2022, 13:30
Anife Bilal
29 Mart 2022, 13:30

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin 4. tur görüşmesi, bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşiyor. Müzakerelerin ilk aşamasından sonra açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, müzakerelerin ana amacının, Ukrayna için uluslararası güvenlik garantilerinin sağlanması olduğunu belirterek, “Sadece bu anlaşmayla savaşı Ukrayna’nın ihtiyacı olduğu gibi bitirebiliriz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırı ve işgal girişimi ikinci ayına girdi. Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez Ukrayna ile Rusya heyetleri müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Müzakerelerin ilk aşamasından sonra açıklamalarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, müzakerelerin kilit konusunun Ukrayna için uluslararası güvenlik garantilerinin sağlanması olduğunu vurgulayarak, “Sadece bu anlaşmayla savaşı Ukrayna’nın ihtiyacı olduğu gibi bitirebiliriz.” dedi.

İkinci önemli konunun birikmiş ve acil çözümlere ihtiyaç duyan tüm insani sorunların çözülebilmesi için ateşkesinin sağlanması olduğunu belirten Podolyak, “Bugün bunu konuşuyoruz.” diye kaydetti. Bununla birlikte savaş kuralların ihlal edilmesine dikkat çeken Podolyak, “Bugün savaşın ve nefretin tırmanması, savaş kurallarının ihlali gibi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu vurgulayabilirim. Her iki tarafta da birbirini yok etme çağrıları yapılıyor. Tüm bunlar çatışmalara ve Cenevre Sözleşmesinin ihlal edilmesine yol açıyor. Ordumuz yasal olarak bununla ilgilenecek.” açıklamasını yaptı.