PKK'lı teröristler Hatay'ı yakıyor!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
10 Ekim 2020, 17:27
Mehmet Berk Yaltırık
10 Ekim 2020, 17:27

Hatay’da 9 Ekim 2020’de başlayan ve 1 gündür süren orman yangınlarını terör örgütü PKK’ya bağlı “Ateşin Çocukları” adlı terör oluşumu üstlendi. Yüzlerce ekip karadan ve havadan yangına müdahale ederken, yerleşim yerlerine sıçrayan yangınla insanlar bölgeden sevk edilirken, PKK ve YPG’li hesaplar sosyal medya üzerinden terör propagandası yaptı.

Hatay’ın İskenderun ilçesi İle Belen ilçesi arasındaki mahallelerde çıkan ve daha sonra bir anda kentin birçok noktasına yayılan yangınları, PKK terör örgütüne mensup “Ateşin Çocukları İnisiyatifi” adlı terör oluşumu üstlendi. Sosyal medyada vatandaşlar PKK terör örgütüne lanet yağdırırken, PKK’lı hesaplar da yangınla ilgili görselleri paylaşarak ormanları ateşe verdiklerini, insanları hedef aldıklarını alenen duyurdular.

Belen ilçesi Fatih Mahallesi’nde bazı ikametlere yangının sıçradığı, itfaiye ekiplerinin müdahale ederken vatandaşların evlerden tahliye edildiği aktarıldı. Evlerini terk eden vatandaşların yangının söndürülmesi için ekiplere yardım ettiği ifade ediliyor.

HATAY VALİLİĞİNDEN SABOTAJ AÇIKLAMASI

Hatay Valiliğinden 10 Ekim 2020’de sabah saatlerinde yangınla ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“09 Ekim 2020 Cuma günü Belen ilçemizde farklı noktalarda çıkan yangın zaman zaman kontrol altına alınsa da arazi ve hava şartları sebebiyle yangın henüz söndürülememiştir. İlimizde Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, İlçe Belediye İtfaiye ekipleri ve çevre illerdeki belediyelerin itfaiye ekipleri ile yangın kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır. Hem yangının seyrini hem de sabotaj ihtimalini araştırmak için bölgemizde İHA’lar görev yapmakta kolluk kuvvetlerimizde kapsamlı bir şekilde konuyu araştırmaktadır.”