Kırım Kültür Günleri etkinlikleri: Pınar Ayhan'dan "Tohumluk Vakfı-Köy ile Kent Arasında Aydınlanma Köprüsü" sunumu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 17:02
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 17:02

Kırım Derneği Genel Merkezinin düzenlediği “Kırım Kültür Günleri” etkinlikleri dolu dolu program ve katılımla devam ediyor. Kırım Kültür Günleri kapsamındaki üçüncü gün etkinliklerinde ses sanatçısı Pınar Ayhan, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tohumluk Vakfı’nın çalışmalarını anlattı.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nde, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında “Kırım Kültür Günleri” sohbet etkinlikleri üçüncü gününde devam ediyor. Tohumluk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, ses sanatçısı Pınar Ayhan, bugün “Tohumluk Vakfı-Köy ile Kent Arasında Aydınlanma Köprüsü” başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

Tohumluk Vakfı’nın faaliyetlerinden bahsederek kuruluş amaçlarına dair katılımcıları bilgilendiren Pınar Ayhan vakfın çalışmalarını, “İnsanın da gıdanın tohumunun kaliteli olması için çalışıyoruz” sözleriyle özetledi. Çalışmalarının kapsamından bahseden Ayhan, kuraklığı, susuzluğu anlatmak istediklerini ifade ederek çevre bağlamında, “Türkiye’den Karadeniz’den başlayarak çevremizi, dünyamızı kurtaralım” dedi. Sanatçı ayrıca Kırım Tatarlarıyla bir araya gelince tarihi yeniden yaşıyormuş gibi hissettiğini ifade etti.

Etkinlik esnasında konuşma yapan Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırımlı sanatçıların Türkiye’ye kattıklarından ve öneminden bahsederken, “Kırım’daki çevre sorunlarıyla da ilgilenmemiz lazım” diye kaydetti. Şahin, Kırım Dernekleri olarak Ukrayna’daki ve diğer ülkelerdeki çevre örgütleriyle çalışılması gerektiğini belirtti.

Tohumluk Vakfı’nı Kırım Kültür Günleri’ne davet etmelerinin amacını anlatan Mükremin Şahin, Türkiye’deki Kırım Tatar dernekleri olarak çevre ile ilgili beraber çalışacak paydaş aradıklarını ve neler yapabilecekleri yönünde değerlendirmelerde bulunmak istediklerini söyledi.