Petro Poroşenko: Kırım Tatarlarının haklarının savunulması konusunda sergilediği ilkeli tutum için Türkiye minnettarım

Haberler
E. K.
23 Haziran 2020, 18:05
E. K.
23 Haziran 2020, 18:05

Ukrayna’nın eski Cumhurbaşkanı, milletvekili Petro Poroşenko, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Petro Poroşenko, görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığımız telefon görüşmesi sırasında, ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkilerin güncel konuları ve Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumunu konuştuk.” ifadelerini kullandı.

BİRLEŞİK ORTODOKS KİLİSESİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Bunun yanı sıra Poroşenko, görüşme sırasında tarafların, Ukrayna’nın birleşik Ortodoks Kilisesini oluşturmanın tarihsel önemine dikkat çektiğini belirtti.

POROŞENKO’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Kırım Tatarlarının haklarının sağlanması konularında sergilediği tutumdan dolayı Türkiye’ye teşekkür eden Poroşenko, “Egemenliğin ve toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi, özellikle Kırım’ın işgalden kurtarılması ve Kırım Tatar halkının haklarının savunulmasında Ukrayna’ya destek konusunda sergiledikleri ilkeli tutumları için Türk ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Petro Poroşenko, Ukrayna ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın daha da gelişmesi ve güçlenmesini umduğunu kaydetti.