Peskov: Putin, Zelenskıy ile Donbas'ı görüşmeyecek

Güvenlik
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 17:52
Anife Bilal
27 Nisan 2021, 17:52

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Öte yandan Peskov, görüşmede ele alınan konularının Donbas ile ilgili olmayacağını belirtti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün düzenlenen basın toplantısında olası Putin-Zelenskiy görüşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Putin’in Zelenskıy ile görüşmeye hazır olduğunu belirten Kremlin sözcüsü, “Aralarındaki diyalog, sadece ikili ilişkilerdeki sorunları kapsayabilir. Yani bu diyalog, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmalara çözüm arama amacına dayanarak gerçekleştirilemez.” ifadelerini kullandı. Peskov, Rusya’nın Donbas’taki çatışmanın bir tarafı olmadığını ileri sürdü.

PUTİN ZELENSKIY’İ MOSKOVA’YA DAVET ETTİ

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın görüşme çağrısına yanıt vererek, ikili ilişkileri müzakere etmek için uygun bir zamanda Zelenskıy’i Moskova’da ağırlamaya hazır olduğunu belirtti. Öte yandan Putin, “Donbas sorunlarını” çözmek için Ukrayna yönetiminin sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri liderleriyle görüşmesi gerektiğini ifade etti.

ZELENSKIY GÖRÜŞME AYARLAMA TALİMATI VERDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak’a Putin’le görüşme ayarlaması için talimat verdiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, önemli olanın görüşme ve müzakerelerin gerçekleşmesi olduğunu belirtti.

RUS YANLISI AYRILIKÇILAR, DONBAS’TA SALDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Ukrayna’nın doğusunda bulunan Donbas bölgesindeki çatışma, Rusya, Kırım’ı işgal ettikten sonra 2014 yılında başlamıştı. Donbas bölgesini işgal eden Rusya destekli yasa dışı silahlı gruplar, Rus askerleri tarafından yönetiliyor. Rusya bölgedeki ayrılıkçılara finansal ve askeri destek sağlıyor.

Ukrayna askeri istihbaratından Aralık 2020’de yapılan açıklamada, Rus yanlısı ayrılıkçı terörist grupların yerleştiği Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’ta yaklaşık 3 bin Rusya Silahlı Kuvvetleri askerinin bulunduğunu bildirmişti. Söz konusu Rus askerleri, ayrılıkçı güçlerin komutanlarına destek sağlıyor.