Perinçek'ten yeni skandal: Gara şehitleri için yas teklifiyle dalga geçti!

Güncel
Ozan Barış Erim
16 Şubat 2021, 19:36
Ozan Barış Erim
16 Şubat 2021, 19:36

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katıldığı televizyon programında, Irak’ın Gara bölgesinde terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 Türk vatandaşı için adeta alay eder gibi gülerek skandala imza attı. “Öyle her 13 kişi öldüğünde ulusal yas olmaz” diye konuşan Perinçek’e sosyal medyada sert tepkiler geldi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, önceki gün Habertürk TV’de katıldığı programda yine skandal bir söylemde bulundu. Daha önce Kırım’ın işgal edilmediğini, Doğu Türkistan’da zulüm olmadığını savunan Perinçek, bu sefer de Gara’da bölücü terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 Türk vatandaşı için gülerek, “Öyle her 13 kişi öldüğü zaman ulusal yas olmaz. Her 13 kişide ulusal yas…” diye konuştu. Perinçek’in şehitlerimiz için adeta dalga geçercesine takındığı tavır, sosyal medyada sert tepkilerle karşılandı.

OLAY NASIL OLDU?

Programın sunucusu Kübra Par, konuk Gürkan Zengin’e “CHP’nin ulusal yas ilanı talebine ne dersiniz?” sorusunu yöneltti. Gürkan Zengin, “Benim buna bir itirazım olmaz. Olacaksa olur. Yasal mevzuat ne diyorsa uygundur” şeklinde cevap verirken söze giren Doğu Perinçek, “Öyle her 13 kişi öldüğü zaman ulusal yas olmaz. Her 13 kişide ulusal yas…” dedi. Perinçek’in bu ifadeleri söylerken gülmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

TEPKİLER GECİKMEDİ

Perinçek’in programda söylediği skandal sözler üzerine sosyal medyada tepkiler gecikmedi. Perinçek’i vatan hainliği ile suçlayan bazı kullanıcılar, Doğu Perinçek’in PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile çekilmiş fotoğraflarını paylaştı. Öte yandan kullanıcılar, Doğu Perinçek’in tutuklanması gerektiğini ifade etti.

KIRIM VE DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN DE SKANDAL SÖZLER SÖYLEDİ

Rusya ve Çin’in baskı politikalarını destekleyen açıklamalarıyla dönem dönem gündeme gelen Doğu Perinçek, yıllardır işgal altında sıkıntılarla boğuşan Kırım’ın Rusya’ya ait olduğunu iddia etmişti. Perinçek, Ukrayna ve batının güya Kırım Tatarları üzerinden gerilim çıkardığını iddia ederek, Türkiye’nin Kırım’ı Rus toprağı(!) olarak tanımasının zamanının geldiğini söylemişti. Öte yandan Perinçek, ailelerinden haber alamayan Uygur Türkleri için de terörist demiş ve Doğu Türkistan’da zulüm olmadığını belirtmişti.