Perinçek kendini ne zannediyor? Kırım'a karşılık KKTC oyunu!

19 Aralık 2019, 20:50

Türkiye’de, Rusya ve Çin yanlısı açıklamaları ile dönem dönem gündeme gelen Doğu Perinçek, bir hezeyana daha imza attı. Kırım’ı her ağzına aldığında Kremlin’in baskı politikalarını ve işgalini destekleyen Perinçek, bu kez Türkiye’nin tanımadığı sözde Abhazya Cumhuriyetinde Kırım’daki Rus işgalini meşrulaştırmayı amaçlayan skandal bir bildiriyle gündeme geldi. Üstelik bu bildiriyi şirin göstermek için, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini de kullanmaktan geri kalmadı.

BİLDİRİDE KIRIM’DAKİ İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMAYI AMAÇLAYAN DETAY!

Türkiye Cumhuriyetinin tanımadığı Abhazya Cumhuriyeti’ni 17 Aralık 2019 tarihinde ziyaret eden Vatan Partisi heyeti, Abhazya Cumhuriyeti sözde Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı ile görüşerek bir dizi sözde protokol metni imzaladı. Türkiye’nin Karadeniz bölgesine yönelik politikalarına ve diplomatik tutumlarına zıt ifadeler, KKTC’de yayımlanan Volkan Gazetesi tam sayfa olarak yer aldı.

Doğu Perinçek’in Vatan Partisi Genel Başkanı sıfatıyla Abhazya Cumhuriyeti ile imzaladığı protokol metninde, Karadeniz ve uluslararası politikalara dair Türkiye’nin tutumları ile taban tabana zıt ifadeler yer alırken; Rus işgali altındaki Kırım’da sözde protokol metninde yer aldı. Skandal metnin, alt başlıklarından biri de, “Kırım’ın Rusya Federasyonu toprağı olarak kabul edilmesi” maddesi oldu.

SKANDAL BİLDİRİDE TÜRKİYE’NİN KARADENİZ VE KIRIM POLİTİKALARI AÇIKÇA İHLAL EDİLİYOR!

Öte yandan, imzalanan sözde protokol metninde, Türkiye’nin Abhazya Cumhuriyeti’ni tanıması ve Abhazya’nın da sözde bağımsız ve egemen bir devlet olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıması öne sürüldü.

Her yönüyle Rusya Federasyonu’nun bölgeye dair yayılmacı politikalarının bir kopyası niteliği taşıyan metindeki bu ifadeler, daha önce Perinçek ve çevresi tarafından sıkça öne sürülen, asılsız “Türkiye’nin Kırım’ı, Rusya’nın da KKTC’yi tanıması” söylemini akıllara getiriyor.

SKANDAL BİLDİRİDE TÜRKİYE’NİN RUSYA İLE KARŞI SAFLARDA OLDUĞU LİBYA DA VAR!

Diğer yandan, söz konusu protokolde, Rusya’nın Türkiye’nin karşısında cephe aldığı Suriye, Filistin ve Libya konularına da yer verilmiş. Özellikle, istikrarsızlığın hakim olduğu Libya’da meşru hükumet olan Ulusal Mutabakat Hükumetine karşı silahlı Hafter güçlerini destekleyen, Suriye’de Esed rejimi ile birlikte binlerce sivili katleden Rusya’nın sözcülüğünü yapan Perinçek, söz konusu bildiri metninde güya Suriye ve Libya’nın toprak bütünlüğüne saygı duyulması çağrısı yaptı.

İşte Türkiye’nin bölgesel politikalarını ihlal eden ve Kırım’daki Rus işgalini meşrulaştıran skandal bildirinin yer aldığı gazete sayfaları:

PERİNÇEK DAHA ÖNCEDE DE TÜRKİYE’NİN KIRIM POLİTİKASINA DİL UZATMIŞTI!

Doğu Perinçek, daha önce de, Ukrayna ve batının güya Kırım Tatarları üzerinden gerilim çıkardığını iddia ederek, Türkiye’nin Kırım’ı Rus toprağı(!) olarak tanımasının zamanının geldiğini ileri sürdümüştü.

İşgal altındaki yarımadada keyfi takibatlara, gözaltılara maruz kalan, sağlıkları tehlike altında bulunan, akrabaları kaçırılan Kırım Tatarlarının acılarını görmezden gelen Rus destekçisi Perinçek, işgalci Rusya’nın “özgürlük getirdiğini”(!) iddia etmişti.Abhazya
Doğu Perinçek
İşgal Altındaki Kırım
Rus propagandası
Bunlara da bakın: