Paşinyan'dan erken seçim sinyali: İstifa etmeye hazırım

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 14:40
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Aralık 2020, 14:40

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan karşısında aldığı yenilginin ardından 10 Kasım’da imzalanan ateşkes sonrası ülkede Başbakan Nikol Paşinyan karşıtı başlayan protestolar arttı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan protestoların artması üzerine “Halkın kararı sonucu istifa etmeye hazırım” dedi. Paşinyan, ülkesindeki kaostan kurtulmanın tek yolunun, erken parlamento seçimleri yapmak olduğunu ekledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı Karabağ operasyonunun ardından ilk kez halkın protestosuna bu kadar yakından tanık oldu. Dün Yerablur’da mezarlık ziyareti gerçekleştiren Paşinyan’ı halk “Nikol haini” sloganlarıyla protesto ile takip etti. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifasını isteyen göstericiler, başta parlamento binası ve Cumhurbaşkanlığı rezidansının bulunduğu Bagramyan caddesi olmak üzere bazı merkez caddeleri trafiğe kapattı.

“DEFOL PAŞİNYAN”

Protestocular Erivan caddelerinde “Paşinyan istifa”, “Hain Paşinyan”, “Defol Paşinyan” sloganları atmaya devam etti.

PAŞİNYAN: İSTİFAYA HAZIRIM

Protestoların her geçen gün daha da şiddetlenmesi sonucu Paşinyan’dan açıklama geldi. Facebook sayfasından açıklama yapan Nikol Paşinyan, “Halkın kararı sonucu istifa etmeye hazırım. Başbakanlık görevini ancak halkın kararı sonucu bırakacağım” ifadelerini kullandı.

“TEK KURTULUŞ ERKEN SEÇİM”

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşında ağır yenilgi alan ve halkın protestolarının odağındaki isim Başbakan Nikol Paşinyan, “Halkın kararı sonucu istifa etmeye hazırım” açıklamasını yapsa da erken parlamento seçimlerinin yapılması için siyasi güçlerle istişarelerde bulunmaya hazır olduğunu söyledi. Ermenistan Başbakanı, ülkesindeki kaostan kurtulmanın tek yolunun, erken parlamento seçimleri yapmak olduğunu ekledi.
Facebook adresinden paylaşımda bulunan Paşinyan, seçim için kesin bir tarih vermese de parlamento içi ve dışı tüm kurumları bu konuda görüşmeye davet etti.

“HALK BANA GÜVENSİN YÖNETMEYE HAZIRIM”

Paşinyan, “Başbakanlık koltuğuna kendimi zincirlemedim” diyerek “Zor zamanlarda halkın bana tekrar güvenmesi durumunda ülkeyi yönetmeye hazırım” diye konuştu.

MUHALEFET DURULMUYOR, İSTİFADA ISRAR EDİYOR

Ermenistan’da muhalefet Azerbaycan ile 10 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşmasının ardından Paşinyan’ı Dağlık Karabağ’da alınan yenilgiden sorumlu tutarak istifası için ısrar ediyor.
Azerbaycan 1990’da Ermeni işgali altına giren topraklarını 27 Eylül’de Dağlık Karabağ’da başlayan oparasyonla ile büyük bir kısmını yeniden kazandı. Ermenistan’ın bu yenilgisinin ardından Ermenistan halkının protestoları baş gösterdi ve birçok gösterici meclisi işgal etti.