Parubiy'den sürgün kurbanları anısına saygı duruşu çağrısı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 14:09
Mehmet Berk Yaltırık
17 Mayıs 2019, 14:09

Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy, Stalinist rejiminin kurbanları olan Kırım Tatar halkı ve siyasi baskıların kurbanları anısına saygı duruşu ilan etti.

Parlamento basın servisinin aktardığına göre 17 Mayıs 2019 tarihinde sabah saatlerinde yapılan toplantının açılışında Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy, 18 Mayıs 2019 ve 19 Mayıs 2019 tarihlerinde Ukrayna halkı için iki facialı olayın anılacağını belirterek “Rus komünist sömürge rejimi tarafından bırakılan iki acıyan yara” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLER 5 YILDIR MATEM MİTİNGLERİNİ YASAKLIYOR

Parlamento Başkanı işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarları ve Ukrainlerin bugün de baskı altında kaldığının ve Kırım Tatarlarının sürgün kurbanlarını anmak için matem mitinglerinin düzenlenmesi beş yıldır işgalci Ruslar tarafından yasaklandığının altını çizdi.

“Sayın vatandaşlarımız, Kırım’ı geri alıp evlerinize barış getireceğiz ve sizler sonsuzluğa dek evlerinize dönmüş olacaksınız” diyen Parubiy, 19 Mayıs 2019’da bütün Ukraynalıları siyasi baskıların ve işkencelerin kurbanları olan şehitleri anmaları çağrısında bulundu.

Ukrayna Milletvekillerine hitap eden Parubiy, “Unutmayacağız ve affetmeyeceğiz! Hiçbir zaman! Kırım Tatar halkın sürgün kurbanlarını ve siyasi baskılar kurbanlarını anmak için hepinizi saygı duruşuna davet ediyorum” ifadelerini kullandı.