Parlamentoda yemin eden Tokayev, Kazakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı oldu

Güncel
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 14:39
Kazakistan Cumhuriyeti’nin yeni Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev.
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 14:39

Kazakistan’da parlamentoda devlet erkanı ve milletvekillerinin tamamının bulunduğu ortak oturumda, istifa eden Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ardından yeni Devlet Başkanı olan Kasım Cömert Tokayev yemin ederek görevine başladı.

Kazakistan resmi basın servisi Akorda’nın bildirdiğine göre parlamentosundaki oturumda Nursultan Nazarbayev, Kasım Cömert Tokayev, Başbakan Askar Mamin’in yanı sıra kabine üyeleri ve Kazakistan’da faaliyet gösteren büyükelçiler de katıldı.

Tokayev yemin ettikten sonra cumhurbaşkanlığı görevini Nazarbayev’den devraldı.

Kazakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Tokayev, konusmasında Nursultan Nazarbayev’e teşekkürlerini bildirerek, Nazarbayev’in tüm dünyada tanınan bir reformcu olduğunun altını çizdi. Tokayev onunla ilgili olarak, “Kazakistan’ı dünyanın en rekabetçi 50 ülkesine katılan modern ve gelişmiş bir devlet haline getirmiştir. Kazakistan’ın birinci Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ekonomik ve siyasi reformlarını devletin yapıcı politikasının bir sembolü haline getirmiştir.” dedi.

KAZAKİSTAN’IN BAŞKENTİ ASTANA’NIN İSMİ DEĞİŞEBİLİR

Tokayev konuşması sırasında, başkent Astana’ya Nazarbayev’in isminin verilmesi önerisini dile getirirken, tüm şehirlerin merkez caddelerinin Nazarbayev’in ismini taşıması gerektiğini belirtti. Tokayev, Astana’da Nazarbayev’e bir anıt yapılmasını ve kendisine “onurlu senatör” görevinin verilmesini de önerdi.

Ayrıca tören sırasında Nazarbayev, “Kazakistan Cumhuriyeti’nin birinci Cumhurbaşkanı ve Ulus Lideri-Halk Kahramanı” sıfatıyla “Altın Yıldız” rozeti ile ödüllendirildi.

KAZAKİSTAN’DA ŞİMDİ NE OLACAK?

Kazakistan’da dün gerçekleşen Nursultan Nazarbayev’in istifası ile boşalan Cumhurbaşkanlığı koltuğuna Senato Başkanı Kasım Cömert Tokayev oturdu. Ancak Nazarbayev siyasetten tamamen kopmuş değil.

Tokayev, parlamento konuşmasında da Nazarbayev’in Ulusal Güvenlik Konseyi, Nur Otan Partisi Başkanı ve Anayasa Konseyi üyeliğinin devam edeceğine dikkati çekti. Ayrıca Kazakistan’ın yeni Cumhurbaşkanı, stratejik önem taşıyan kararların alınmasında Nazarbayev’in fikrinin öncelikli olacağını söyledi.

Nazarbayev, dün gerçekleştirdiği istifa konuşmasında Kazak Anayasasında var olan “yetki devri” maddesi gereği Cumhurbaşkanı yetkilerini devredebileceğini ifade etmişti. Anayasadaki bu hükmü de, uzun süredir devam ettirdiği anayasal ve siyasal reform hamlelerinden biri olarak Nursultan Nazarbayev’in kendisi gündeme getirmiş ve uygulamaya koymuştu.