Parlamento seçimlerine katılan Ceppar: "En büyük motivasyonum Kırım’ın işgalden kurtarılması"

Haberler
Feride Useinova
08 Haziran 2019, 14:37
Feride Useinova
08 Haziran 2019, 14:37

Ukrayna parlamento seçimlerine katılacağı duyurulan Kırım Tatarı, Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Emine Ceppar açıklamalarda bulundu.

Ceppar, Krım.Realii haber kaynağına verdiği röportajda Parlamentoda Kırım’ın geri alınması ve Ukrayna anayasasındaki Kırım Tatarlarının hukuki statüsü ile ilgili meseleleri ön plana koyacağını açıkladı.

Hareket motivasyonuyla ilgili açıklama yapan Ceppar, “Kırım’ın geri alınması, işgal altındaki toprakların meseleleri, Ukrayna’nın bütün topraklarında egemenliğini yeniden kazanması benim en büyük motivasyonlarım. Bütün bunlar hareket için beni motive etti. Parlamentoya girdiğimiz zaman Kırım, Kırım Tatarları, Ukrayna hukuki alanında Kırım Tatarlarının yeri, Ukrayna’nın yerli halkları gibi meseleler odak noktam olacak” diye kaydetti.

“BAŞBAKAN GROYSMAN’IN TEKLİFİNİ KABUL ETMEDEN ÖNCE KTMM İLE GÖRÜŞTÜM”

Ayrıca, Ceppar Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman’dan teklifi aldıktan sonra Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyelerine danıştığını da kaydetti.

Ceppar konuyla ilgili olarak, “Teklifi kabul etmeden önce, Mustafa Kırımoğlu başta olmak üzere Kırım Tatar Milli Meclisi ile görüştüm. Meclisin duruşu açık; farklı demokratik yöntemleri kullanarak Kırım meselesini desteklemek için Parlamentoya çok sayıda Kırım Tatarının girmesi gerekiyor” dedi.

BAŞBAKAN GROYSMAN DUYURMUŞTU

Ukrayna Başbakanı Volodımır Groysman, Ukrayna Stratejisi isimli partinin dokuz üyesini tanıtmıştı.

Radio Svoboda’nın aktardığına göre üyeler arasında Kırım Tatarı, Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakanvekili Emine Ceppar’ın da yer aldığı duyurulmuştu.

Listeyi açıklamadan önce Groysman, “Sizlere tecrübe ve anlayış sahibi olan, başarıyı elde etmeyi bilen ekibimin ilk on ismini sunmak istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.