Paris Büyükelçisi: Farklılıklar Türkiye'ye yönelik korkunç saldırıları haklı göstermez

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Şubat 2021, 11:33
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Şubat 2021, 11:33

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız Le Journal du Dimanche gazetesinin Türkiye’ye yönelik suçlamaların yer aldığı haberine yanıt verdi. Musa, farklılıkların iyi ilişkileri engellemeyeceğini ancak Türkiye’ye yönelik korkunç saldırıları da haklı göstermeyeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransız Le Journal du Dimanche gazetesinin 7 Şubat 2021’de yayımladığı haber ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa’daki Türk toplumuna yönelik yapılan suçlamalara yanıt verdi. Büyükelçi Musa, dün verdiği yanıtında, “Gazetenizin 7 Şubat sayısında basmaya uygun gördüğü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa’daki Büyükelçisi aleyhine nüanssız suçlamalar, Fransız kamuoyunda bu kadar geniş yayılmasaydı ancak kayıtsızlığı hak ederdi.” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMAYI DÜŞÜNÜYOR, DİPLOMATİK STATÜ İZİN VERMİYOR

Büyükelçi Musa, gazetenin, kendisine yönelik yapılan “Fransa’da gerçek sızma stratejisi” izlediği suçlamasına tepki göstererek, bu iddiaların sahibi hakkında iftirada bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmayı düşündüğünü ancak “diplomatik statüsü” nedeniyle bunu yapamadığını belirtti. Musa, hiçbir zaman büyükelçilik görevinin dışına çıkmadığını da vurguladı.

BÜYÜKELÇİ MUSA: DÜRÜSTÇE OLURDU

Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin uluslararası hukukun tanımladığı gibi “soykırım” iddialarını kabul etmediğini vurgulayan Büyükelçi Musa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2005’te Ermeni olaylarına ilişkin uluslararası uzman ve tarihçilerden oluşan bir komisyonun kurulmasını önerdiğini ve sonuçlarını kabul edeceğini belirttiğini anımsattı. Musa, “Maalesef Ermeni tarafı, bu öneriye henüz olumlu yanıt vermedi. Journal du Dimanche’ın bundan bahsetmesi dürüstçe olurdu.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE AVRUPA’YI TEHDİTTEN KURTARDI”

Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle Orta Doğu’da olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de istikrar için önemli bir rol oynayan büyük bir ülke olduğuna değinen Musa, Türkiye’nin göç akışına karşı faydalı ve etkili olduğunu gösterdiğini belirtti. Musa, ülkesinin özellikle Suriyeli binlerce sığınmacıyı kabul ettiğini, böylece Avrupa’yı bu “tehditten” kurtardığı yorumunda bulundu.

“TÜRKİYE’NİN DOĞU AKDENİZ’DEKİ FAALİYETLERİ MEŞRU YANIT”

Büyükelçi Musa, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki varlığının nedeninin, inandırılmaya çalışıldığı gibi “yayılmacı politika” olmadığını, Kıbrıslı Rumların, Türk kıta sahanlığındaki tek taraflı sondaj faaliyetlerine meşru yanıt olduğunu söyledi. Musa, benzer anlaşmazlıkların daha önce yaşandığını vurgulayarak Manş Denizi’nde İngiltere’ye ait adalarla ilgili yaşanan kıta sahanlığı sorunun Fransa ile İngiltere arasında Temmuz 2000’de yapılan anlaşmayla çözüldüğünü kaydetti.

Musa, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan “hakkaniyet” ilkesine göre çözüm bulmaya çalıştığının altını çizerek, “Elbette, iki dost ülke arasında anlaşmazlıklar olabilir. Almanya ve Fransa her zaman aynı çizgide yer alıyor mu? Brexit, İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırmadı mı? Ancak farklılıklar, iyi ilişkileri engelleyemez ve ülkem olan Türkiye’ye yönelik korkunç saldırıları haklı göstermez.” dedi.