Paralimpik Oyunları’nda gümüş madalya kazanan Ukraynalı sporcu Rus sporcularla resim çektirmek istemedi

Haberler
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 15:26
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 15:26

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 100 metre koşusunda gümüş madalya kazanan Ukraynalı sporcu aynı yarışta altın ve bronz madalya kazanan Rus sporcularla fotoğraf çektirmeyi reddetti.

Ukraynalı sporcu Igor Tsvetov, dün Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 100 metre koşusunda gümüş madalya kazandı. Öte yandan, aynı yarışta altın madalyayı Rus sporcu Dmitriy Safronov ve bronz madalyayı Rus sporcu Artem Kalaşyan elde etti. Ödül töreni sırasında Rusya Paralimpik Komitesi, Ukraynalı sporcuya toplu fotoğraf çekilmesi teklifini götürdü ancak Ukraynalı sporcu bu teklifi reddetti. 

Ukraynalı sporcular, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda 14 altın, 30 gümüş ve 19 bronz madalya olmak üzere toplamda 63 madalya kazandı.

RUSYA’NIN PROPAGANDA OYUNLARI

Daha önce Ukraynalı atlet Yaroslava Maguçih’in Rus Mariya Lasitskene ile fotoğraf çektirmesi Ukrayna’da büyük tartışmalara yol açmıştı. Bazı basın kuruluşları ve milliyetçiler sporcuyu eleştirmişti. Ukrayna Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada düşmanın fotoğrafı bir propaganda aracı olarak kullandığı ifade edilmişti.