Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi: Ne istediklerine Keşmirliler karar versin

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2020, 11:14
Ayyıldız Huri Kaptan
18 Ocak 2020, 11:14

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Keşmir konusuna ilişkin “Eğer demokrasiye inanıyorsanız neden bu değerler Keşmir konusunda da uygulanmasın? Ne istediklerine onlar karar versin.” dedi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Washington merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) tarafından düzenlen panelde konuştu.Kureyşi Pakistan-ABD ilişkileri ve bölgesel konularda önemli açıklamalar yaptı.

Kureyşi, Hindistan’ın Keşmir konusunda uluslararası topluma “demokrasi” mesajı verdiğini hatırlatarak, “Eğer demokrasiye inanıyorsanız neden bu değerler Keşmir konusunda da uygulanmasın? Onlara (Keşmirlilere) kendi geleceklerini belirleme hakkı verin. Ne istediklerine onlar karar versin. Eğer Hindistan’ın bir parçası olmak istiyorlarsa olsunlar. Eğer Pakistan’la olmak istiyorlarsa olsunlar.” ifadelerini kullandı.

Kureyşi, Taliban’ın artık savaştan yorulduğunu ve meşru bir konum elde etmek istiyorsa seçimlere girmesi gerektiğini belirterek, siyasi çözümün tüm taraflar için en doğru yol olduğunu da ifade etti.