Özbekistanlı Türkiye Mezunları Taşkent'te buluştu

11 Kasım 2019, 20:51

Türkiye mezunu Özbekistanlılar, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) “Türkiye Mezunları Programı” kapsamında Taşkent’te buluştu.

Özbekistan’da ilk defa düzenlenen “Türkiye Mezunları Buluşması” programı çerçevesinde farklı dönemlerde Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitim alarak ülkelerine dönen mezunlar bir araya geldi. Programa YTB Başkanı Abdullah Eren, TİKA Taşkent Koordinatörü Ali İhsan Çağlar ve 50’den fazla Türkiye mezunu katıldı.

İLK BULUŞMAYI GERÇEKLEŞTİRDİK

Programın açılışında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Özbekistanlı Türkiye mezunlarını ilk defa bir araya getiren bu etkinliğin gecikmiş olmasına rağmen hayırlı bir başlangıç olduğunu, 2017’den beri gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda dünyanın 29 ülkesinde Türkiye mezunları derneklerinin kurulduğunu, bugün Özbekistan’da da böyle bir yapının ilk çalışması olabilecek bir buluşmanın gerçekleştirildiğini vurguladı.

ÖZBEKİSTAN ORTA ASYA’YA REHBERLİK EDECEK BİR ÜLKE

Dost ve kardeş Özbekistan’da geçmiş yıllarda yüzlerce öğrencinin Türkiye’de eğitim aldığını kaydeden Eren, “Türkiye mezunları kendi ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde çok kilit rol oynuyor. Önümüzdeki süreçte kurumsal yapılarla ilişkileri somut olarak ilerleteceğiz. Özbekistan’ın nüfusu, toplumsal yapısı, iç huzuru ve kadim geleneğiyle hem Orta Asya’ya hem de Türk dünyasına rehberlik edebilecek bir ülke olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu ülkedeki mezunlarımıza kıymet veriyoruz.” dedi.

buluşma
Özbekistan
Taşkent
Türkiye mezunları
Bunlara da bakın: