Özbekistanlı blog yazarı, ülkedeki Rus propagandasına isyan etti

Güncel
Manas
13 Mart 2022, 14:35
Manas
13 Mart 2022, 14:35

Özbekistan’dan tanınmış gazeteci ve blog yazarı Eldar Asanov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’i, Özbek gazetecileri ve blog yazarlarını “Rus propagandasının iğrenç saldırısından” koruması için çağrıda bulundu. Özbekistan’da şimdiye kadar işgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırması ve akabinde yaşanan olaylarla ilgili devlet kanallarında Rus yanlısı haberlerin dışında herhangi bir açıklama gelmedi. Gazeteci Asanov, Putin’in ordusunun Ukrayna’ya saldırdığını dile getirerek, “Ukrayna’ya saldıranlar işgalcidir ve iğrenç bir saldırıdan başka bir şey değil.” dedi.

Özbekistan’da Kazakistan’da çıkan Ocak olayları ile ilgili haber yazan blog yazarları ve gazetecileri gözaltına alınıyordu. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından olaylarla ilgili Özbekistan halkını bilgilendiren blog yazarlarını sorguya çekiliyor. Ünlü blog yazarı Eldar Asanov, Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik “askeri saldırganlığını ve bunu “iğrenç bir saldırı” olarak nitelendirdi.

Özbekistan ve Rusya Cumhurbaşkanları Shavkat Mirziyaev ve Vladimir Putin.

UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ YAŞANAN OLAYLARI YAYIMLAMAK YASAK

Blog yazarı Asanov, Özbekistan Televizyon ve Radyo Şirketi’nde Ukrayna ile ilgili en ufak haber ve bilgilerin yer almamasına dikkat çekerek, “Ukrayna’nın doğusunda işgalci Rus askerlerinin Ukrayna halkına yaptığı dehşetleri yayımlama yasağı getirildi.” dedi.

ASANOV: YABANCI MEDYA İLE İLETİŞİM YASAKLANDI

Blog yazarı Asanov, sadece Ukrayna’da yaşananlar değil tüm dünyada yaşanan gelişmeleri takip etmek ve yayımlamak doğal hakkı olarak belirtti. Asanov, Özbekistan’da yetkililer tarafından uyarı aldığına dikkat çekerek, “Yabancı medya ile iletişim kurmak veya onlarla röportaj yapmak yasaklandı.” ifadesini kullandı. Asanov, Ukrayna’daki olayların arka planında Özbekistan, yerel gazeteciler ve sosyal ağlardaki yorumları üzerinde artan kontrol gün yüzüne çıktı. Asanov, “Ukrayna’daki halihazırdaki yaşananlar, Özbekistan’ın resmi yayınlarında yer almıyor. Bugüne kadar, tek bir hükumet yetkilisi veya çeşitli devlet kurumları, hatta Özbekistan Dışişleri Bakanlığı bile Ukrayna’daki duruma yönelik tutum hakkında yorum yapmadı.” dedi.

BLOG YAZARI ASANOV’DAN ÇAĞRI

Blog yazarı Eldar Asanov, Özbek gazeteci ve blog yazarlarına seslendi. Asanov, “Her şeye rağmen Ukrayna’daki Putin’in askerlerinin neler yaptığını dile getirmek bizlerin görevidir.” dedi.