Özbekistan’a dev rüzgâr santrali projesi

Bilim ve Teknoloji
Aybala Polat
09 Haziran 2020, 13:08
Aybala Polat
09 Haziran 2020, 13:08

Abu Dabi merkezli Masdar (BAE) Şirketi, Özbekistan’ın Nevai bölgesinde 500 MW kapasiteli rüzgâr santrali inşa edecek. Yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ile ilgili projeler yapan en büyük uluslararası şirketlerden biri olan Masdar, Nevai’de yapacağı santralin dünyanın en büyük santrallerinden birisi olacağını açıkladı.

Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı’nın (IITT) basın servisinden yapılan açıklamada; kamu-özel sektör ortaklığı ile yürütülecek proje için Emirlik şirketi ve IWT arasında yapılan yatırım anlaşmasının imza töreni 8 Haziran 2020’de gerçekleştiği kaydedildi. Anlaşmaya göre Masdar, rüzgâr çiftliğinin tasarımını, finansmanını, inşaatını ve işletmesini üstlenecek. Projeye doğrudan yabancı yatırım 600 milyon dolardan fazla olacak.

MASDAR, ÖZBEKİSTAN’IN RÜZGÂR VE GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİNİ YAPACAK

Rüzgâr Santrali, Masdar firmasının Özbekistan’da yapacağı ikinci büyük proje olacak. Firma 2019 yılında Özbekistan alternatif enerji sektörü yatırım ihalesini kazanmıştı ve Nevai Bölgesinde 100 MW güce sahip bir güneş enerjisi santralinin yapımı konusunda Ocak 2020’de anlaşma imzalanmıştı.

Rüzgâr enerji santrali, 1.9 gigawatt saatte ekonomik ve ucuz elektrik üreterek ülkenin enerji dengesini çeşitlendirecek. Bu rakam yılda 500.000’den fazla hane halkı tüketimine yakın. Yenilenebilir enerji kaynaklarının devreye girmesi ile elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz hacminin yılda 175 milyon metreküp kadar azalması ve yine karbondioksit emisyonlarında da yılda 1,1 milyon ton düşüş bekleniyor. Bu yılın içinde inşası başlayacak santralin,  2022 ortalarında yarı kapasite ile 2023’ün sonunda ise tam kapasite ile devreye girmesi planlanıyor.