Özbekistan yeni doğal gaz yatağı buldu!

Ekonomi
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 16:16
Oğuzhan Batur
12 Şubat 2020, 16:16

Özbekistan’ın Buhara bölgesinde yeni doğal gaz yatağı keşfedildiği bildirildi.

Ulusal petrol-gaz şirketi Özbekneftgaz’dan yapılan açıklamada, Buhara vilayetinin Candar ilçesinde yapılan arama-keşif çalışmaları sonucunda yeni doğal gaz yatağının bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, bölgedeki Şorkum yatağındaki 2 numaralı arama kuyusunun 2 bin 105 metre derinliğinde yapılan arama-keşif çalışmaları sonucunda günlük 200 bin metreküp doğal gaz üretme kapasitesine sahip olduğu kaydedildi. Ayrıca kuyuda 2 bin 850 metre derinliğine kadar arama-keşif çalışmalarının sürdürüleceği vurgulandı.

YENİ KUYULARIN TESPİTİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Keşfedilen yatakta üretimin başlatılması için yeterli doğal gaz akışının temin edildiği belirtildi. Ayrıca açıklamada, arama-sondaj ve yeni kuyuların tespitine yönelik çalışmaların sürdüğü de vurgulandı. Keşfedilen yatağın toplam rezervleri hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Özbekneftgaz verilerine göre, 2018’de ülkede 60,4 milyar metreküp doğal gaz üretilirken, bunun 13 milyar metreküpü başta Çin ve Rusya olmak üzere komşu ülkelere ihraç edilmişti.

PETROL VE DOĞAL GAZ SEKTÖRÜNE 30 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLANIYOR

Yıllık ortalama 60 milyar metreküple dünyanın önemli üreticileri arasında yer alan Özbekistan’da, yaklaşık 1,1 trilyon metreküp gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Özbek hükumeti, 2021’e kadar petrol ve doğal gaz sektöründe gerçekleştirilecek 78 proje için toplam 30,4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.