Özbekistan, veba salgını söylentilerini yalanladı

22 Temmuz 2020, 22:40

Özbekistan Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Birimi Sorumlusu Erkin Musabayev, Özbekistan’da yayılan hastalığın koronavirüs değil veba olduğuna dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Erkin Musabayev, “Veba çok korkutucu bir hastalık. Yüzyıllar önce sıklıkla karşılaşılan bu hastalık çok fazla ölüme yol açtı. Antroponotik bir hastalık olan vebanın yayılması için doğal bir salgına ihtiyaç vardır. Hastalık kemirgenler tarafından taşınır ve yayılır. Özbekistan’da kemirgen kontrol karantina istasyonları bulunmaktadır. Eğer bir bölgede kemirgenlerde normalin üzerinde bir artış yaşanırsa, kontrol edilir ve azaltılır.” dedi.

VEBA EN SON 1996 YILINDA GÖRÜLDÜ

Özbekistan’da vebanın en son 1996 yılında görüldüğünü belirten Musabayev, “Tüm hastalıklar da gözlem altındadır. halkı bu sıkıntılı günlerde asılsız haberlerle paniğe sevk etmek doğru değil. Özbekistan’da veba son kez 1996 yılında gözlendi ve son 24 yıldır hiç kayda geçmedi. Veba salgını daha çok kırsal bölgelerden başlar ancak bildiğiniz gibi koronavirüs salgını nüfus yoğunluğu yüksek kentsel alanlarda yayılıyor. Veba salgınına dair söylentiler sadece dedikodudan ibarettir.” diye konuştu.

Özbekistan
özbekistan koronavirüs
Özbekistan Veba
Bunlara da bakın: