Özbekistan ve Tacikistan sınır düzenlemelerinde nihai anlaşmaya varıldı

07 Kasım 2019, 17:32

Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından sınırlarında sorun yaşayan Özbekistan ve Tacikistan’ın, sınırlar üzerinde anlaşmaya vardığı öğrenildi.

Özbekistan ve Tacikistan arasındaki bin 312 kilometrelik sınır ile ilgili düzenlemeler tamamlandı. Nihai sınırların belgelerinin tamamlandığı ve 2020 yılının başında iki ülke devlet başkanları tarafından imzaların atılacağı öngörülüyor. İki ülke arasındaki ilişkiler bağımsızlığın kazanıldığı ilk yıllardan beri gergin olduğu biliniyor. Sınır ihtilafları bu gerginliğin en önemli ve sıkıntılı sorunlarından biri durumundaydı.

Özbekistan’da Şavkat Mirziyoyev’in, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ardından iki ülke arasındaki ilişkilerde gözle görülür bir gelişme oldu. İki ülke arasındaki sınır ve hidroelektrik gibi temel sorunlu başlıklarda işbirliği adımları atıldı.

TACİKLER, ALTIN MADENİNİN DEVRİNE TEPKİLİ

Tacikistan’ın, Özbekistan sınırında yer alan Mastçoh ilçesinden 3 km karelik bir alanın Özbekistan’a devri, bölgede yer alan altın madeninin de Özbekistan’a devredileceği korkusuna yol açtı. Altın madeninin devredilmesi ile ilgili çıkan söylentiler, Tacik kamuoyunda tepkilere neden oldu. Ancak yetkililer, Tacikistan yetkilileri verilen toprak karşılığında, Özbekistan’ın farklı bir bölgesinden toprak alacaklarını belirtti.

Özbekistan
sınır problemleri
TACİKİSTAN
Bunlara da bakın: