Özbekistan ve Kırgızistan Başbakanları, sınır ve su sorunlarını masaya yatırdı

01 Ağustos 2019, 17:04

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e gelerek Kırgız mevkidaşı Mıhammedkalıy Abılgaziyev ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerde iki ana başlık bulunuyor. Bunlardan biri sınır problemlerinin halledilmesi ve su kaynaklarının kullanımı meselesi.

SINIR PROBLEMİ VE SU KAYNAKLARI KONUSU MASAYA YATIRILDI

İki ülke başbakanları toplantıları sırasında bu iki başlığı ele aldılar. İlk olarak sınır problemleri masaya yatırıldı. Kırgızistan’ın Başbakan Yardımcısı Jeniş Razakov, yeniden düzenlenen Özbek – Kırgız sınırının %92’sinin tamamlandığını belirtti.

Jeniş Razakov, karşılıklı toprak değişiminin düşünülmediğini söyledi. Razakov, 10 bölgede anlaşmanın henüz tamamlanmadığını söyledi ve bu bölgelerin Celalabad çevresinde bulunduğunu ifade etti.

Sınır problemleri Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan arasında sürekli gerilimlere yol açıyor. Geçen hafta Kırgız-Tacik sınırında yaşanan çatışmada 1 Tacik hayatını kaybetmişti.

ŞAVKAT MİRZİYOYEV, KIRGIZİSTAN’I ZİYARET EDECEK

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, ikili ilişkilerin geliştirilmesi noktasında şu ifadeleri kullandı:

“Benzer geleneklerimiz var. Ortak bir tarihimiz var. Cumhurbaşkanlarımızın çabalarıyla ilişkilerimiz yeni bir seviyeye ulaştı. “

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev de iki ülkenin birçok konuda ortak bir anlayışa sahip olduğunu belirtti:

“2018 yılında ülke liderlerinin işbirliği birçok uluslararası platformda devam etti. Şimdi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in Kırgızistan’a yapacağı ziyaret için hazırlanıyoruz. Bu nedenle hükümetlerarası işbirliği konularını ele aldık. Kırgız tarafı olarak her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu gösterdik.”

ORTA ASYA’DA SU PAYLAŞIMI SORUNU

Başbakanların görüşmesi çerçevesinde iki ülkenin yetkilileri su kaynaklarının kullanımı meselesini ortak bir toplantıda ele alacak. Daha önce imzalanan Kasansay Su Kaynağı’nın ortak kullanımının uygulanması üzerine görüşme gerçekleştirilecek.

Ekim 2017’de iki ülke Kırgızistan topraklarında bulunan Kasansay Su Kaynağı’nın ortak kullanımı üzerine bir anlaşma yapmıştı. Anlaşmaya göre Özbekistan Kasansay’daki tesislerin finansmanını ve bakım onarım masraflarını karşılayacak.

Kırgızistan
Özbekistan
Sınır gerginliği
Bunlara da bakın: