Özbekistan ve Kazakistan, sürgünün araştırılması için gerekli belgeleri Ukrayna'ya vermiyor

Haberler
Feride Useinova
19 Mayıs 2019, 15:29
Feride Useinova
19 Mayıs 2019, 15:29

Ukrayna, Özbekistan ve Kazakistan’da bulunan Kırım Tatar sürgünüyle ilgili Sovyet dönemi belgelerini temin edemiyor.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Sovyet rejiminin suçu olan 1944 Kırım Tatar sürgününü araştırmak için dört yıldır kanıt topluyor. Bu çalışmalar bazı pürüzler yaşayabiliyor.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı Ceza Soruşturma Başkanı Vladimin Loşpiyenko, QHA’ya (Kırım Haber Ajansı) yaptığı açıklamada Kırım Tatar soykırımı ile ilgili en önemli hususiyetin, yerli halkın Kırım’dan Ukrayna topraklarını aşarak post-Sovyet cumhuriyetlerinde bulunan özel yerleşimlere götürülmesi olduğunu söyledi. Kırım Tatarlarının yaklaşık yüzde altmış beşi Özbekistan’ın farklı bölgelerine sürgün edildi.

SÜRGÜNLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR SEKTEYE UĞRUYOR

Olay ile ilgili kanıtların diğer ülkelerde ve işgal altındaki Kırım’da bulunmasının söz konusu belgelerin incelenmesini ve gereken ekspertizlerin (inceleme) yapılmasını engellediği belirtildi.

Aralık 2015’te Kırım Özerk Cumhuriyeti savcılığı 1944 Kırım Tatar ve diğer halkların sürgününü soruşturmaya başladı. Soruşturma, Ukrayna Ceza Kanununun 1. Maddesinin 438. Fıkrasında öngörülen (savaş kanunlarının ve geleneklerinin ihlalleri) ceza gerektiren suç dolayısıyla başlatıldı.

2017 yılında demografik incelemeyi bitiren savcılar tarihi ve hukuki incelemeler başlatarak Rusya, Kazakistan ve Özbekistan’a başvurarak bir dizi tarihi belgeleri ve soruşturma faaliyetlerinin bu ülkelerde gerçekleştirilmesini talep etti. Ancak iki yıl boyunca Orta Asya ülkelerinden bir cevap gelmedi.