Özbekistan ve Kazakistan Savunma Bakanlıkları arasında iş birliği protokolü imzalandı

Güncel
_QHA Ankara
23 Kasım 2021, 11:43
_QHA Ankara
23 Kasım 2021, 11:43

Kazakistan Savunma Bakanı Bektanov ve Özbekistan Savunma Bakanı Kurbanov, bölgedeki gelişmeleri değerlendirmek için Taşkent’te bir araya geldi. Görüşmenin ardından Özbekistan ile Kazakistan arasında askerî alanda iş birliğini ve ortak etkinlikleri öngören anlaşma imzalandı.

Özbekistan Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleşen açıklamada, Kazakistan Savunma Bakanı Korgeneral Murat Bektanov, temaslarda bulunmak üzere geldiği Taşkent’te Özbekistan Savunma Bakanı Korgeneral Bahadır Kurbanov ile görüştü. Görüşmede, bölgesel güvenlik meselelerinin yanı sıra iki ülke arasındaki askeri ve askeri-teknik iş birliği de ele alındı.

ÖZBEKİSTAN VE KAZAKİSTAN ORTAK TATBİKAT YAPACAK

Kazakistan ve Özbekistan silahlı kuvvetlerinin katılımıyla bu ay başında Kazakistan’da gerçekleşen  “Kalkan-2021” ve Özbekistan’da devam etmekte olan “Ortaklık-2021” Özbek-Kazak ortak askerî tatbikatı ve bu tatbikatların önemiyle ilgili görüş beyan eden bakanlar, askerî alandaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi konusunda ortak görüş bildirdi.

Görüşme sonrası Bektanov ve Kurbanov, Özbekistan ile Kazakistan arasında askerî alanda iş birliğini ve ortak etkinlikleri öngören protokolü imzaladı.