Özbekistan ve Kazakistan'ın ortak düzenlediği "Ortaklık-2021" askeri tatbikatı başladı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
21 Kasım 2021, 18:09
Mehmet Berk Yaltırık
21 Kasım 2021, 18:09

Özbekistan ve Kazakistan’ın ortaklaşa başlatttığı “Ortaklık-2021” adlı askeri tatbikat 24 Kasım 2021 tarihine kadar devam edecek.

Özbekistan ile Kazakistan’ın ortak tatbikatı, Özbekistan’ın Afganistan sınırındaki Tirmiz’de başladı. Özbekistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 20 Kasım 2021 tarihinde Tirmiz yakınlarındaki poligonda Özbekistan ve Kazakistan Kara Kuvvetlerinin katıldığı “Ortaklık-2021” askeri tatbikatı başladı. İki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı askeri geçit töreni düzenlendi.

Tatbikatın açılışında, iki ülke silahlı kuvvetlerinin katıldığı askeri geçit töreni düzenlendi. Törende Özbekistan Savunma Bakan Yardımcısı Kadircan Tursunov ve Kazakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kaniş Abubakirov konuşma yaptılar.

Soydaş ülke yetkilileri, yaptıkları konuşmasında, Özbek ve Kazak Silahlı Kuvvetleri arasındaki karşılıklı askeri bilgi ve deneyim değişiminin öneminden bahsetti. Afganistan sınırındaki Tirmiz’de gerçekleşecek tatbikat 24 Kasım 2021’e kadar devam edecek. Bu ortak tatbikatta iki ülke askerleri, karada birlikte hareket etme ve düşmana karşı savaşma, silahlı çeteleri tespit ederek etkisiz hale getirmeyle ilgili deneyimlerini geliştirecek.