Özbekistan ve Kazakistan arasında 1,5 milyar dolarlık anlaşma

Ekonomi
Oğuzhan Batur
24 Haziran 2019, 16:49
Oğuzhan Batur
24 Haziran 2019, 16:49

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen Özbekistan-Kazakistan hükûmetlerarası işbirliği komisyonu 18’inci toplantısında iki ülke arasında toplam değeri 1,5 milyar doların üzerinde olan 27 anlaşma imzalandı.

İHA’nın haberine göre kardeş ülkeler olan Özbekistan ve Kazakistan arasındaki ilişkiler ekonomik alanda güçlenmeye devam ediyor. 23 Haziran 2019 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbekistan-Kazakistan hükûmetler arası işbirliği komisyonu 18’inci toplantısında düzenlendi. Toplantıda iki ülke arasında toplam değeri 1,5 milyar doların üzerinde olan 27 anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşmaların ikili ticaret, yatırımlar, hafif sanayii, ulaşım, tarım ve ilaç sanayii alanlarındaki ilişkileri arttırmayı amaçladığı açıklandı.

İki ülkenin kamu ve özel sektör yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıya Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Kazakistan Başbakanı Askar Mamin eş başkanlık yaptı. Abdulla Aripov, son dönemde düzenlenen Özbekistan-Kazakistan Bölgeler arası Forumu ve Orta Asya Ekonomik Forumunun iki ülke iş dünyası için direk işbirliği açısından önemli olduğunu belirtti.

Özbekistan ile Kazakistan arasındaki dış ticaret hacmi 2018’de yaklaşık yüzde 50 artışla ilk defa 3 milyar 22 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. İki ülke 2020 yılında 5 milyar dolara ulaşmayı amaçlıyor.