Özbekistan, Uluslararası Türk Akademisi’ne gözlemci üye oldu

Haberler
qha muhabir
25 Haziran 2022, 01:10
qha muhabir
25 Haziran 2022, 01:10

Özbekistan, Uluslararası Türk Akademisi’ne gözlemci üye statüsüyle dahil oldu. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da bulunan merkez binası önünde Özbekistan bayrağı göndere çekildi. Öte yandan Özbekistan’ın Nur Sultan Büyükelçisi Saidikram Niyazhocayev de, “Bu yıl Özbekistan ilk kez Türk Devletleri Teşkilatının Devlet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak” açıklamasını yaptı.

Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da merkezi bulunan Uluslararası Türk Akademisi binası önünde bugün Özbekistan bayrağını göndere çekme töreni düzenlendi. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın üye olduğu Türk Akademisi’ne gözlemci statüsüyle Özbekistan da dahil oldu.

ÖZBEKİSTAN İLK KEZ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATININ DEVLET BAŞKANLARI ZİRVESİ’NE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Özbekistan’ın Nur Sultan Büyükelçisi Saidikram Niyazhocayev, geçen yıl Kasım ayında ülkesinin Türk Devletleri Teşkilatına üye olarak katıldığını hatırlatarak, “Bu yıl Özbekistan ilk kez Türk Devletleri Teşkilatının Devlet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak” dedi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi’nde (TÜRKPA) gözlemci statüsüyle yer aldıklarını belirten Büyükelçi Niyazhocayev, “Şu an itibarıyla Uluslararası Türk Akademisine de gözlemci olarak katıldık. Bu Özbekistan’ın Türk Devletleri ile entegrasyon çalışmalarında aktif olarak yer aldığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.