Özbekistan, Ukrayna'ya 34 ton insani yardım malzemesi gönderdi

Güncel
Manas
11 Nisan 2022, 21:23
Uzbekistan waving flag. National 3d Uzbek flag waving. Sign of Uzbekistan seamless loop animation. Uzbek flag HD resolution Background. Uzbekistan flag Closeup 1080p Full HD video for presentation
Manas
11 Nisan 2022, 21:23

İşgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna’da ülke genelinde halk temel gıda malzemelerine ulaşmakta zorlanıyor. Özbekistan, bu kapsamda Ukrayna’ya temel gıda maddeleri ve tıbbi malzeme desteği gönderdi. Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov, konuya ilişkin Özbekistan Senatosu’nda yaptığı konuşmada, Özbekistan’ın Ukrayna’ya çok sayıda insani yardım paketi gönderdiğini ve gelecekte de göndermeye devam edeceğini dile getirdi.

Özbekistan 10 Nisan 2022 tarihinde, Ukraynalı Zakarpatya bölgesine 34 ton ağırlığında insani yardım paketi gönderdiğini duyurdu. Uçakla gönderilen insani yardım paketi önce Polonya’ya  ardından Ukrayna’nın getirildi. Zakarpatya Bölge Başkanı Viktor Mikita, “Bu, sıkıyönetim kapsamında kısa sürede kurduğumuz lojistiğin etkinliğini kanıtlıyor. İnsani yardımlar derhal sıcak noktalara gönderilecek.” dedi.

Узбекистан отправил 34 тонны гуманитарной помощи на Украину

Viktor Mikita, yardımları için Özbekistan hükumetine ve insani koridoru koordine ve organize ettiği için Ukrayna’nın Özbekistan Büyükelçisi Mikola Doroşenko’ya teşekkür etti. Ayrıca kargonun saldırıların yaşandığı noktalara gönderileceği belirtildi.