Özbekistan TÜRKPA toplantısına katıldı

19 Aralık 2019, 17:54

Azerbaycan’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9. Genel Kurulu Toplantısına ilk defa Özbekistan da katıldı.

Özbekistan, Türk Konseyi’ne resmen üye olmasının ardından alt organlarında da katılım göstermeye başladı. Özbekistan Büyük Meclisi Başkanı Tenzile Narbayeva başkanlığındaki Özbekistan delegasyonu, TÜRKPA’nın 9. Genel Kurulu Toplantısı’na katıldı. Özbekistan Meclis Başkanı Tanzila Narbayeva, TÜRKPA toplantısına ilk kez katılıyor olmaktan son derece mutlu olduklarını belirtti.

Bakü’deki TÜRKPA toplantısına Özbekistan haricinde, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov katıldı.

GELECEK TOPLANTI KAZAKİSTAN’DA

Toplantıda konuşan Şentop, Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi gibi küresel örgütlerin, hakim devletlerin çıkarlarına çalışan çifte standarda sahip, bölgesel sorunlara bölge ülkelerinin gözüyle bakamayan bir düzene dönüştüğünü belirtti.

Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin de parlamentolar arası iş birliğinin gelişmesinin, Türk devletleri arasındaki iş birliğinin daha da pekişmesi açısından önem taşıdığını vurguladı. Kırgızistan Meclis Başkanı Cumabekov da TÜRKPA’nın Türk devletleri ve hakları arasındaki dostluğun pekiştirilmesi açısından yapıcı bir güç olduğunu belirtti.

Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Asadov, kabul edilen bildiride Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne ve Dağlık Karabağ sorununun uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözümüne destek verildiğini belirtti. Asadov, TÜRKPA 10. Genel Kurul Toplantısının 2020’de Kazakistan’da yapılacağını açıkladı.
Bunlara da bakın: