Özbekistan, Türkmenistan ve Rusya temsilcileri Taliban ile görüştü

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 13:50
Mehmet Berk Yaltırık
15 Ağustos 2021, 13:50

Özbekistan, Türkmenistan ve Rusya’dan temsilcileri, bölgede Taliban’ın Afganistan’a yönelik askeri saldırısına ilişkin artan endişeler nedeniyle grubun Katar’daki siyasi ofisinin başkanıyla görüştü.

Özbekistan, Türkmenistan ve Rusya’dan temsilcileri, bölgede Taliban’ın Afganistan’a yönelik askeri saldırısına ilişkin artan endişeler nedeniyle grubun Katar’daki siyasi ofisinin başkanıyla görüştü. Kırgızistan’dan Kabar ve Özbekistan’dan kun.uz adlı haber mecralarının 14 Ağustos 2021’de Parstoday’dan aktardığına göre, toplantıda taraflar Afganistan’daki durumu tartıştı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid medyaya, hareketin liderlerinden Molla Abdul Ghani Baradar’ın Katar’da Türkmen Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Hacıyev ve Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın Afganistan Özel Temsilcisi Ismatulla Irgaşev ile bir araya geldiğini söyledi. Zabihullah Mücahid, görüşmelerde Afganistan ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ticaret de dahil olmak üzere bölgesel konuların ele alındığını kaydetti. Yine aktarılan habere göre Molla Abdul Ghani Baradar ve Hacıyev ayrıca ikili ilişkiler, sınır sorunları, ekonomik projeler ve Türkmenistan’ın Afganistan’daki diplomatik misyonlarının güvenliği hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Taliban sözcülerinden Suheyl Şahin ise sosyal meyda üzerinden Baradar’ın Rusya’nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ile de görüştüğünü kaydetti.