Özbekistan, Orta Doğu'da kalan 3 bin vatandaşını geri getirecek

Güvenlik
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 18:35
Oğuzhan Batur
11 Haziran 2019, 18:35

Özbekistan Müslümanları Ofisi Başkanı Müftü Osmanhan Alimov, Orta Doğu’da savaş bölgelerinde yaklaşık 3 bin Özbek bulunduğunu söyledi.

Dünya Bülteni’nin haberine göre 30 Mayıs 2019’da Özbekistan hükûmeti Suriye’deki Al-Khol kampından 156 kişinin Ortadoğu’daki bir silahlı çatışma bölgesinden vatanlarına teslim edildiğini bildirdi. Özbek yetkililerine göre, kurtarma operasyonu devam edecek. MY5 kanalında konuşan Müftü Osmanhan Alimov, Orta Doğu’daki çatışma bölgesinde bulunan yaklaşık 3 bin Özbekistan vatandaşının vatanlarına döneceğini söyledi.

GERİ DÖNENLER İÇİN REHABİLİTASYON ÇALIŞMALARI

Müftü Alimov geri getirelecek Özbekistan vatandaşları hakkında şu ifadelerde bulundu:

“Hesaplamalarımıza göre savaş bölgesinde kalan vatandaşlarımızın sayısı 3 bin civarında, onları vatanlarına geri getirmek zorundayız. Geri dönenleri özel bir rehabilitasyon kampına yerleştirdik. Birçok doktor kendileri ile ilgileniyor. İmamlarımız geri dönenlerle sohbet ediyor. Kampa 20 ibadet yeri yerleştirdik. Geri dönenler ile savaş, öfke ve düşmanlık üzerine rehabilite edici görüşmeler yapılacak.”

Son zamanlarda Özbek televizyon kanalları ve yerel internet siteleri düzenli olarak Suriye’den dönenlerle yapılan röportajları yayımlıyor. Suriye’den dönen kadınlar, kocaları veya diğer erkek akrabalarının aldatmasıyla Suriye’ye gittiklerini söylüyor.

BİRÇOK ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN ÇABA SARFEDİYOR

Suriye ve Irak kamplarında ve cezaevlerinde bulunan Özbek militanları hakkında resmi bir bilgi henüz yok.

DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerine Orta Asya ülkelerinden birçok militan katılmıştı. Son dönemde DEAŞ’ın yenilgiye uğramasından sonra Kazakistan başta olmak üzere birçok ülke militanların Orta Doğu’da geride kalan ailelerini ülkeye getirmek için çaba sarfetti.