logo qha

Özbekistan kripto paraları yasaklama kararı aldı

26 Aralık 2019, 18:36

Kripto paralara yönelik ılımlı bir tutum sergileyen Özbekistan yönetimi, sürpriz bir karar aldı. Ülke yönetimi, kripto paralar konusunda politika değişikliğine gidiyor.

Geçtiğimiz yıl kripto para ticaretini ve borsalarını regüle ederek yasal hale getiren ülke yönetimi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlere lisans vererek yasal olarak faaliyet göstermelerinin önünü açmıştı. Hatta Özbekistan maliyesi kripto paralar üzerinden sağlanan kazançtan vergi bile alıyordu.

Kripto paralar konusunda son derece olumlu gelişmelerin yaşandığı ülkede, yönetim sürpriz bir biçimde kripto paraları yasaklama kararı aldı. Artık Özbekler lisanslı borsalardan bile kripto para satın alamayacaklar. Kripto para sahibi olan Özbekler ise ancak bu varlıkları legal yollarla kazandıklarını ispat ederek, belli bir süreye kadar dijital varlıklarını nakde çevirebilecekler.

Özbekler artık legal yollardan kripto para satın alamazken, ellerindeki varlıkları yabancılara satabilme imkanını belirli bir süre için değerlendirebilecekler. Özbeklerin ellerindeki kripto paraları satabilmeleri için kullanabilecekleri Forklog ve Sputnik olmak üzere sadece iki kripto para borsası bulunuyor.

kripto para
Özbekistan
Bunlara da bakın: