Özbekistan, Kırgızistan-Tacikistan sınırına yeni okul yaptı

Eğitim
Manas
02 Nisan 2022, 01:25
Manas
02 Nisan 2022, 01:25

Özbekistan Cumhuriyeti, Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışmanın yaşandığı bölgeye yeni okul yaptı. Özbekistan, Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesine bağlı Margun köyünde, 9 ayda 3,5 milyon dolara 330 öğrenci kapasiteli okul inşa ettirdi.

Kırgızistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beyşenaliyev ve Özbekistan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Bahtiyar Saidov, 1 Nisan 2022 tarihinde çatışma bölgesi olan Batken’in Leylek ilçesine bağlı Margun köyünde Murzabek Baetov ortaokulunun yeni binasının açılışını yaptı.  

Açılış törenine Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ve Özbekistan Başbakanı Abdullah Aripov katıldı. İki ülke başbakanları, video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıya katılanları tebrik etti. Ardından Bakanlar Almazbek Beyşenaliyev ve Bahtiyar Saidov yeni binanın kurdelesini kesti. Okulun gezilmesinin ardından misafirlere öğrenci konseri programı sunuldu.

AKILBEK CAPAROV: BU İYİLİK KARDEŞLİK BAĞIMIZIN GELİŞTİĞİNİN KANITIDIR

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ile ülkenin Oş şehrine çalışma ziyaretinde bulunan Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov tarafından çevrim içi gerçekleştirildi.

Caparov, burada yaptığı konuşmada “İki ülke arasındaki ikili iş birliğinin gelişmesi, uzun yıllara dayanan kardeşlik, dostluk ve iyi komşuluk bağlarımızın bir sonucudur. Batken bölgesi, Özbekistan’ın Fergana bölgesi ile sınır komşusudur ve karşılıklı iş birliğinin genişletilmesi ve artırılmasından yanayız.” ifadesini kullandı.

OKULDA 40 ÖĞRETMEN VE 559 ÖĞRENCİYE EĞİTİM GÖRÜYOR

Binanın toplam tahmini maliyeti 3.5 milyon dolar maliyeti olan okul tamamen Özbekistan Cumhuriyeti tarafından üstlendi. Hali hazırda yeni okulda 40 öğretmen görev yaparken 559 öğrenci eğitimine devam ediyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un 11-12 Mart 2021 tarihlerinde Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında varılan anlaşmalar uyarınca, Özbek tarafı, Leylek ilçesine bağlı Margun köyü ile çatışma yeri olan Batken ilçesine bağlı Semerkandek köyünde ortaokullar inşa etme ve teçhiz etme sözü verdi.

330 kişilik yeni binanın inşaatına Temmuz 2021’de başlandı. Üç katlı yeni binada 16 derslik, 140 kişilik konferans salonu, 60 kişilik yemek odası, spor salonu, müzik, resim, temel askeri eğitim sınıfları, fizik ve kimya laboratuvarları, işçi sınıfları için bir atölye bulunacak. Ayrıca dikiş ve şekerleme derslikleri, 2 sağlık odası, psikolog uzmanlar için özel ofisler yer alıyor.