Özbekistan'ın yeni Latin Alfabesi taslağı yayımlandı

Güncel
Ömer Kaya
17 Mart 2021, 15:04
Ömer Kaya
17 Mart 2021, 15:04

Özbekistan’da Latin harflerine geçiş için çalışmalar hızlanırken; kamuoyunun tartışmasına sunulan yeni taslak alfabe yayımlandı. Taslakta, 28 harf, 1 harf kombinasyonu ve 1 kesme işareti yer aldı.

Özbekistan’da Latin harflerine uyarlanan alfabenin taslak hali paylaşıldı. Özbekistan devleti, 1 Ocak 2023’te Latin Alfabesine geçişi hızlandıracak olan taslağı, Özbek kamuoyunun onayına sundu. İşte Özbekistan’da tartışmaya sunulan yeni Latin Alfabesi şu şekilde olacak:

Resim
Özbekistan’ın yeni Latin Alfabesi taslağı

ÖZBEKİSTAN’DA LATİN ALFABESİNE GEÇİŞ İÇİN TASLAK YAYIMLANDI

Taslak alfabede, yürürlükte olan Latin harflerine uyarlanan Özbekistan alfabesinde kullanılan “sh, ch, o’, g'” harfleri yerine Türkiye Türkçesindeki gibi “ş, ç, ö ve ğ” harfleri yer aldı.

ÖZBEKİSTAN 2023’TE TAMAMEN LATİN ALFABESİNE GEÇECEK

Özbekistan’da geçen ay hükumet, kademeli olarak Latin alfabesine geçilmesine ilişkin yol haritasını onaylamıştı. Özbekistan hükumeti, 12 Şubat 2021’de resmi yazışmaların ve ulusal medyanın Kiril alfabesi yerine Latin alfabesine nihai geçişine ilişkin kararnameyi kabul etti. Karara göre, 1 Ocak 2023’ten itibaren ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların faaliyetleri ile resmi yazışmaları Latin alfabesiyle yapılacak.