Özbekistan'ın Turan takımından Doğu Türkistan'a destek için dostluk maçı

27 Aralık 2019, 17:31

Özbekistan’ın Buhara şehrinde, 12 Kasım Doğu Türkistan Milli Günü’ne ithafen Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik baskı ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için, Buhara’da faaliyet gösteren “Turan” isimli futbol takımı, Uygur Türkleri ile dostluk maçı yaptı.

Konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Dünya Türk Halkları Asamblesinden Karlin Mahbirov, yapılan dostluk maçıyla Uygur Türklerinin günümüzde yaşadığı baskılara dikkat çekmek için böyle bir maçın organize edildiğini ifade etti.

UYGUR TÜRKLERİYLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLDUKLARINI GÖSTERMEK İÇİN DOSTLUK MAÇI YAPTILAR

Edinilen bilgilere göre, Buhara’daki futbol takımı Turan’ın, bünyesinde tüm Türk halklarından futbolculara yer verdiği öğrenildi. Mahbirov’un bildirdiğine göre, turnuva organizatörleri, yapılan maç ile hem Doğu Türkistan’daki baskı ve insan hakları ihlallerini gündeme getirmek hem de Uygur Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını göstermek istedi.

Öte yandan, dostluk maçına çıkan Uygur Türklerinin, Çin’in baskı ve asimilasyon politikaları nedeniyle fotoğraflarının yayınlanmasını istemediği ve bu yüzden fotoğraf çektirmediği belirtildi.

Buhara
Çin baskısı
Doğu Türkistan
Özbekistan
Uygur Türkleri
Bunlara da bakın: