Özbekistan'ın tarihte kağıdı dünyaya tanıtması Hollanda'da anlatılıyor

02 Kasım 2019, 23:00

Burhanettin Carlak-Lahey

Dünya tarihinde kağıt üretimini gerçekleştiren ve bilimin hizmetine sunan Özbekistan’ın bu özelliği Hollandalı bilim adamı ve geleneksel kağıt sanatkarları tarafından anlatılıyor. Hollanda – Özbekistan Dostluk Vakfı’nın (UZNED) katkısı ile “Yazılmış Sesler ve Konuşulmuş İşaretler” isimli seri kültürel etkinlikler Ppapiermakerijdehoop tarafından Rotterdam’da başladı.

Kağıt sanatçısı Marieke de Hoop  ve akademisyen Leo Hoegen Özbekistan’da katıldıkları Handicrafts (El Sanatları) Festivalinden sonra bir dizi programla, Özbekistan’daki tarihi kağıt yapma kültürünü sanat ve akademi çevrelerine duyuruyorlar.

ÖZBEKİSTAN’IN KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİNDEN ETKİLENDİLER

Özbekistan izlenimlerini anlatan Marieke de Hoop ve Leo Hoegen, Özbekistan’da eski usullerle kağıt yapma zanaatının halen yaşatılıyor olmasından mutluluk duyduklarını, ülkenin doğal ve kültürel özelliklerinden çok etkilendiklerini belirttiler.

Tarihi kaynaklara göre 751 yılından itibaren Özbekistan’ın Semerkant şehrinde Çinli esir askerlerden kağıt yapımı öğrenildi ve üretime geçildi. Üretilen kağıtlar İpekyolu üzerinden tüm dünyaya yayıldı. Kağıt sayesinde bilimsel eserler ve Kur’an’ın mesajı çok daha geniş kitlelerle buluşması tarihe yön verdi.

ÖZBEKİSTAN’IN BRÜKSEL BÜYÜKELÇİSİNDEN SANATÇILARA TEŞEKKÜR

Seri halde yapılacak etkinliklere destek veren Hollanda – Özbekistan Dostluk Vakfı (UZNED) başkanı Dalya Çakar, dünya kültür mirası ve bilim tarihi açısından Özbekistan’ın bir hazine olduğunu, UZNED olarak da tanıtıcı programları teşvik etmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Avrupa’dan sürekli özel kültürel turların da arttığını belirten Çakar, Özbekistan adına yapılacak her türlü olumlu çalışma için gönüllü bir kuruluş olarak destek olmaya devam edeceklerini belirtti. UZNED ve Özbekistan’ın Brüksel Büyükelçiliği desteği ile düzenlenen kültürel programda Özbekistan’ın tanıtım filmi ve mutfak kültüründen örnekler de sunuldu. Programda konuşan Özbekistan’ın Brüksel Büyükelçisi Dilyor Hakimov (Khakimov) Özbekistan kültürünü tanıtan sanatçı ve akademisyenlere teşekkür etti.

Etkinlikler kapsamında Hollandalı akdemisyen Aliza Thomas tarafından 28 Kasım 2019’da “Kağıt Özbekistan’dan Geliyor” isimli bir konferans da düzenlenecek. Duyurularda genellikle doğuda sözlü kültürlerin hakim olduğu kanaatinin yaygın olduğu belirtilerek kağıdın kökeninin Özbekistan olmasının yazılı kaynak bakımından coğrafyanın zenginliğini gösterdiği vurgulanıyor.

Hollanda
kağıt
Özbekistan
tarih
Bunlara da bakın: