Özbekistan'ın nüfusu 35 milyona dayandı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
22 Nisan 2021, 17:41
Ömer Cihad Kaya
22 Nisan 2021, 17:41

Özbekistan’ın nüfusu 1 Nisan 2021 itibarıyla 34 milyon 700 bine yükseldi. Özbekistan Cumhuriyetin Devlet İstatistik Komitesi, bu yılın başından bu yana ülke nüfusunun 136 bin artış gösterdiğini kaydetti.

Orta Asya’da genç ve dinamik nüfusuyla dikkat çeken Özbekistan’da yerleşik nüfusa dair veriler, Devlet İstatistik Komitesi tarafından açıklandı. Buna göre, ülkenin nüfusu 34 milyon 700 bini aşarken; sadece 2021 yılı başından bu yan 137 bine yakın nüfus artışı gözlemlendi.

NÜFUS ARTIŞ HIZI BÖYLE GİDERSE ÖZBEKİSTAN YIL SONUNDA 35 MİLYON OLACAK

Özbekistan Cumhuriyeti Devlet İstatistik Komitesi, ayda ortalama 46 bin nüfus artışının olduğunu kaydederken; yerleşik nüfus artışı da yüzde 101 oranında artış gösterdi. Nüfus artış hızının ilk çeyrekteki gibi devam etmesi halinde Özbekistan’ın nüfusu yıl sonunda 35 milyonu aşacak.

Özbekistan nüfusu 32.3 milyona ulaştı -
Özbekistan’ın nüfusu 35 milyona dayandı

NÜFUSUN YÜZDE 50.5’İ ŞEHİRLERDE YAŞIYOR

Açıklamada, ülke nüfusunun yüzde 50,5’inin şehirlerde, yüzde 49,5’inin ise kırsal kesimde yaşadığı belirtildi. Özbekistan nüfusunun yüzde 58,9’unu çalışabilir yaştakilerin, yüzde 30,5’ini 18 yaş altının, yüzde 10,6’sını ise emeklilik yaşındakilerin oluşturduğu ifade edildi.

Özbekistan’ın nüfusu 2019 yılında 33,5 milyon olarak kayıtlara geçmişti.

İstanbul - Özbekistan Uçak Bileti - KAYAK
Özbekistan: Tarih, kültür ve medeniyetin kesiştiği ülke

ÖZBEKİSTAN: TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYETİN KESİŞTİĞİ ÜLKE

Türkistan coğrafyasının en önemli ülkelerinden birisi olan Özbekistan, aynı zamanda Türk İslam medeniyetinin de en önemli kültür merkezlerinden birisi. Orta Asya hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin bu açık hava müzesi görünümündeki ülkeyi mutlaka tanıması gerekmekte.

ADINI ALTINORDA HÜKÜMDARINDAN ALAN ÜLKE

1 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Özbekistan, adını Altınorda hükümdarı Öz Bek’ten almıştır. Özbekistan’ın yüz ölçümü 447.400 kilometrekaredir. Güneyde Afganistan ve Türkmenistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan, batı ve kuzeyde ise Kazakistan ile komşu olan Özbekistan haritası, on iki şehir ve ülkenin batısında bulunan özerk Karakalpakistan Cumhuriyeti’nden oluşmaktadır. Başkent Taşkent’in yanı sıra diğer önemli Özbekistan şehirleri; Namangan, Fergana, Andican, Semerkand, Buhara, Hive, Hokand, Karşı, Ürgenç ve Nukus’tur.

ÖZBEKİSTAN’IN İKLİMİ

Karasal iklimin şiddetli şekilde yaşandığı Özbekistan’da, açık denizlere kıyısı bulunmadığından soğuk ikliminin yanı sıra kurak çöl iklimi de görülmektedir. Bu sebeptendir ki yazları sıcaklık ortalama 40 derecenin üzerinde seyrederken kışları don olayları dahi görülebilmektedir.

ÖZBEKİSTAN HAKKINDA BİLGİLER

Özbekistan’ın resmi dili Özbek Türkçesi – Özbekçe olmakla birlikte ülkede Karakalpak Türkçesi ile Rusça da konuşulmaktadır. Ayrıca Özbekistan nüfusu 34 milyona yaklaşmıştır. Özbekistan dini inancı ağırlık olarak İslamiyet’tir ancak devletin içerisinde Hristiyanlık ve diğer dinler de mevcut olduğu gibi dini inançlarını rahatça yaşayabilecekleri ibadethaneleri de bulunmaktadır. Özbekistan ekonomisi ekseriyetle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Özbekistan Cumhuriyeti, yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin bir durumdadır. Altın, petrol, uranyum gibi değerli yer altı kaynaklarına sahip olan Özbekistan, özellikle verimli Fergana bölgesinde üretilen pamuk üretiminde dünyada ilk üç ülke içerisinde bulunmaktadır.

Özbekistan Pamuk

İlgili haber: Özbekistan’da, komünist dönemden kalma pamuk üretiminde kota uygulaması kaldırıldı

Özbekistan kültürü, bulunduğu coğrafya nedeniyle Türk dilinin, Türk kültürünün ve folklorunun gelişmesine ve günümüze kadar gelmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Bakırcılık ve halı dokumacılığının da meşhur olduğu Özbekistan’da eski sanatlar ve sanatçılar bütün olumsuzluklara rağmen yaşama mücadelesini sürdürmektedirler.

ÖZBEKİSTAN HER YIL 1 EYLÜL’DE BAĞIMSIZLIĞINI KUTLUYOR

Sovyet Rusya’nın işgalinden kurtularak 1 Eylül 1991’de bağımsız olan Özbekistan, 29. Bağımsızlık Bayramını kutluyor. Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden birisi olan Özbekistan güçlü bir medeniyete sahip. Timur İmparatorluğu, Babür Devleti, Hokand, Hive Hanlıkları ve Buhara Emirliği gibi pek çok güçlü devlet tarafından yönetilmiş daha sonra da 19. yy. başlarında Rusların egemenliği altına girmişti.

Sovyet Rusya’nın 1990’larda dağılmaya başlaması ile Özbekistan da yeniden bağımsız bir devlet oldu. Yer altı kaynakları ve verimli toprakları sayesinde Türkistan bölgesinin önemli devletlerinden birisi halini aldı. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olan İslam Kerimov Eylül 2016’ya kadar ülkeyi yönetmeye devam etti. Uzun yıllardır ülkenin başbakanı olan Şevkat Mirziyoyev, Aralık 2016’da seçilerek ülkenin 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Benzer haber: Özbekistan, bağımsızlığının 29. yılını kutluyor