Özbekistan'ın eski Cumhurbaşkanı Kerimov'un kızı hapisten kurtulmak için 700 milyon dolar vermeye hazır

26 Şubat 2020, 19:46

Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un hapisteki kızı Gülnara Kerimova, İsviçre’deki banka hesaplarında bulunan yaklaşık 700 milyon doları hapisten çıkarılması karşılığında vermeye razı olduğunu bildirdi.

Gülnara Kerimova, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e bir açık mektup yazarak, serbest kalma talebinde bulundu. Mektup, Kerimova’nın Londra’daki kızı İman Kerimova tarafından sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Gülnara Kerimova, mektubunda sağlığının kötüye gittiğini ve çocuklarını yıllardır görmediğini vurguladı.

GÜLNARA KERİMOVA’DAN CUMHURBAŞKANI MİRZİYOYEV’E SERBEST KALMASI ÇAĞRISI

Gülnara Kerimova, Rusça kaleme aldığı mektubunda, “Ailemi ve sağlığımı korumak için tüm finansal varlıklarımı, aileme bırakılan ve İsviçre’de dondurulan 686 milyon doları, bana karşı açılan davanın kapatılması karşılığında devlete vermeye hazırım” ifadelerini kullandı.

Gülnara Kerimova, 2014’te babası ülkeyi yönetirken ev hapsine koyuldu. Kerimov öldükten sonra, 2017 Aralık ayında Gülnara Kerimova 10 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ancak cezası ev hapsine çevrildi. Mart 2019’da ise ev hapsi koşullarına uymadığı gerekçesi ile hapse atıldı. ABD Adalet Bakanlığı da Mart 2019’da, Kerimova’yı uluslararası rüşvet ağının önemli bir parçası olduğunu ve ABD’nin yolsuzluk kanunlarını ihlal ettiğini duyurmuştu.

Gülnara Kerimova
Özbekistan
Bunlara da bakın: