Özbekistan’ın "Bahşı" sanatı, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine dahil edildi

Haberler
Ömer Kaya
19 Aralık 2021, 12:58
Ömer Kaya
19 Aralık 2021, 12:58

Halk destanlarını okuyan Özbekistan’ın ünlü “bahşı”ları, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklendi.

Özbekistan’da halk destanlarını ezbere okuma sanatı olan “Bahşı”, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine dahil edildi. Özbekistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, bu kararın, Hükümetlerarası Komite’nin 16. Oturumu’nda kabul edildiğini duyurdu.

Fransa başkenti Paris’te 16 Aralık 2021 tarihinde çevirim içi gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Hükümetlerarası Komite’nin 16. Oturumu’na Özbekistan Kültür ve Spor Bakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov katıldı. Bakan yardımcısı, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesi toplantısında “Bahşı” sanatını UNESCO’nun temsili listesine dahil edildiğini açıkladı.

Özbekistan Turizm ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa’da çevrim içi gerçekleştirilen ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov’un da katıldığı UNESCO Hükümetlerarası Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesi toplantısında “Bahşı” sanatını UNESCO’nun temsili listesine dahil edilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu sanatın UNESCO listesine dahil edilmesine ilişkin öneri, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in inisiyatifleriyle 2020 yılında UNESCO’ya sunulurken, söz konusu karar UNESCO’nun desteğiyle “Bahşı” sanatını korumaya, yaygınlaştırmaya ve tanıtmaya yönelik ulusal ve uluslararası çabaları güçlendirecek.

2019’da Özbekistan’ın Tirmiz şehrinde UNESCO ve İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının (ISESCO) destekleriyle ilk defa 74 ülkeden 160’a yakın sanatçının katıldığı “Bahşı Sanatı Festivali” düzenlenmişti.

Özbekistan’da, halk destanlarını ezbere okuyan destan anlatıcılarına “Bahşı” deniliyor.