Özbekistan'ın 3 önemli havaalanı Rus şirketine devredilecek iddiası

Güncel
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 18:23
Ömer Cihad Kaya
10 Haziran 2019, 18:23

Moskova merkezli Putin yönetimine yakınlığıyla bilinen ve Rus oligarklarının sahibi olduğu Novaport Holding isimli şirket, Özbekistan’ın Semerkand, Urgenç ve Namangan’daki havalimanlarının yönetimlerini alması bekleniyor.

30 Mayıs 2019’da Rusya Başbakanı Medvedev’in Taşkent ziyareti sırasında konunun görüşüldüğü ve bir ön anlaşmanın imzalandığı öğrenildi.

Ön anlaşma, iki ülkenin başbakanlarının katılımıyla holding başkanı Roman Troçenko ve Özbekistan Ulaştırma Bakanı yardımcısı İlkhom Makhkamov tarafından imzalandı. Ancak, bu imzalar sadece mutabakat hüviyetini taşıyor nihai sonuç konunun fizibilitesi yapıldıktan sonra belirlenecek.

Özbekistan hükûmeti, üç havaalanını yabancı şirketlerin yönetimine devretme planlarını açıklamadı, aynı zamanda havaalanlarını yönetme hakkını elde etmek isteyen şirketler arasında açık bir ihale yapılmadı.

Özbekistan’a özellikle Kerimov sonrası dönemde çok sayıda turistin, yerli ve yabancı yatırımcının gelme potansiyeli bulunuyor. Söz konusu şirketin bu girişimi, bu potansiyeli görmesinden kaynaklanıyor.