Özbekistan'dan Kırgızistan sınırında açılan gizli tüneller hakkında açıklama

Güncel
Manas
23 Haziran 2022, 01:04
Manas
23 Haziran 2022, 01:04

Özbekistan Kolluk Kuvvetleri, Kırgızistan’daki meslektaşlarını Özbek-Kırgız sınırında Nisan ayında bulunan tüneller hakkında bilgilendirdi. Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, Özbek tarafının, Nisan ayında sınırda tespit edilen üç yer altı tüneli hakkında komşu ülke yetkililerine bilgi verdi ve Kırgız tarafındaki yeri ve organizatörleri hakkında bilgi göndererek yasal işlem başlatmalarını istediği bildirildi.

Kırgızistan’ın güneyindeki Oş şehrine bağlı Kara-Suu bölgesinde Özbekistan ile Kırgızistan’ı birbirine bağlayan 270 metre uzunluğunda bir yeraltı tüneli bulunmuştu.

Kırgız Cumhuriyeti Milli Güvenlik Devlet Komitesi Basın Servisi, bulunan tünelle ilgili, “Bu tünelin derinliği 15 metre yüksekliğinde, tünel girişi 1,8 metre, genişliği 1,5 metre, girişten sınır çizgisine kadarki mesafe ise 40 metre. Girişten çıkışa kadar 270 metre tünel bulundu. Soruşturma başlatıldı, en kısa zamanda detaylı bilgiler aktarılacak.” denilmişti.

Özbekistan’dan Kırgızistan sınırında açılan gizli tüneller hakkında açıklama

Bugün, Özbekistan Cumhuriyeti Kolluk Kuvvetleri olayla ilgili yeni bir bildiri ilettiğini duyurdu. Özbekistan tarafından yapılan açıklamada, “Bu yılın Mayıs-Haziran aylarında komşu ülke Kırgızistan’ın sınırında yaptıkları kontroller sonucunda yer altı tüneller bulunmuştur. Tünel ile ilgili yasal soruşturmanın tez vakitte sona ermesini umuyoruz.” diye belirtildi.

Özbek istihbarat servisleri, 25 Mayıs’ta Narın Bölge Ceza Mahkemesi’nin komşu ülkeye yasadışı olarak döviz ve mal kaçakçılığı yapan suçluları 6 yıldan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırdığını da sözlerine ekledi. Daha önce, Mayıs-Haziran aylarında Özbek-Kırgız sınırında iki ülkeyi birbirine bağlayan üç tünelin bulunduğu bildirilmişti.