Özbekistan, gazetecilere ve blog yazarlarına Kazakistan'da yaşanan olayları yayımlamalarını yasakladı

Güncel
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 19:19
_QHA Ankara
15 Ocak 2022, 19:19

Özbekistan, gazetecilere ve blog yazarlarına komşu Kazakistan’daki olayları yayımlamasını yasakladı. Kazakistan’daki olayları haber yapmaya çalışan Özbekistanlı blogcular, gazeteciler ve düzenli sosyal medya kullanıcıları, Özbekistan İçişleri organlarınca sorguya tabi tutuluyor. İsmlerinin yayımlanmasını istemeyen blog yazarları, Özbekistan’da sosyal medya hesaplarında, Kazakistan’daki yaşanan olaylarla ilgili haberleri, videoları ve yorumları yayımlamanın yasaklandığını ve sıkı kontrol altında tutulduklarını duyurdu.

Özbekistan’dan Kazakistan’daki olayları haber yapmaya çalışan bazı blog yazarları ve gazeteciler, kanun uygulayıcı kurumlara çağrıldılar ve Kazakistan’da meydana gelen 2 Ocak 2022 tarihindeki olaylardan ve akabindeki gelişmelerden bahsetmelerinin yasaklandığını öğrenciler.

Blogcular, gazeteciler ve aktivistler Ozodlik’e, Özbekistan’daki birçok insanın Kazakistan’daki olayları yakından takip ettiğini, ancak bunları sosyal medyaya taşıyamadıklarını anlattı.

“BU RESMİ OLMAYAN BİR EMİR!”

İsminin açıklanmaması kaydıyla Özodlik gazetecisiyle görüşen blogculardan biri, Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi’nin (ÖDGS) komşu ülkedeki olayların haberini yasakladığını söyledi.

İsmini açıklamayan Özbekistan vatandaşı, “Komşu cumhuriyetteki durumu daha da kötüleştirmemek için Kazakistan’dan gelen video ve ses kayıtlarının yanı sıra mesajları da internet sitelerinde yayınlamamız yasak. Bu resmi olmayan bir emir! Kazakistan’da yaşanan protesto ve yağmalarla ilgili kanallarımda 2-3 video yayınladım. Ama sonra Bilgi ve Kitle İletişim Ajansı’ndan bir telefon aldım ve benden bu videoları kaldırmam ve bir daha yayınlamamam istendi.” dedi.

Ayrıca blog yazarı, Kazakistan’daki yaşanan olaylarla ilgili, Özbekistan’daki merkezi yayınlarım, radyo ve TV kanallarının bile sessiz kaldığını kaydetti.

Yine Özodlik’in yazı işleri müdürlüğüyle temasa geçen Andicanlı bir muhatap, Kazakistan’daki olaylarla ilgili paylaşımlar nedeniyle Devlet Güvenlik Teşkilatı ve bölge müfettişinin kendisinden yazılı açıklama talep ettiğini söyledi.

“‘ÖZBEKLER NE ZAMAN UYANACAK!’ YAZMAK YASAK”

Sosyal medyada iyi tanınan bir dizi aktivist, son zamanlarda isimsiz profillerden “tehdit” aldıklarını da aktardılar. Sosyal medyayı aktif kullanan bir Özbekistan vatandaşı, “Özbekler ne zaman uyanacak?” başlıklı bir yazı nedeniyle önceki gün içişleri organlarına “konuşmak” için çağrıldığını aktardı. İçişleri organları tarafından sorguya çekilen blog yazarı, “Özbekler ne zaman uyanacak ?!” diye yazmanın yasaklandığını duyurdu.