Özbekistan'da uygulanması planlanan gümrük vergisi halkta tepkilere yol açtı

05 Kasım 2019, 16:48

Özbekistan’da hazırlanan son bir karar taslağı ile yurt dışından ülkeye getirilen her ürüne, değeri 300 doları aşması halinde yüzde 50 gümrük vergisi getirilmesi planlanıyor.

Devlet Gümrük Komitesi’nin hazırladığı karar taslağı Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’in imzasına sunuldu.

TASARI ÜLKEDE TEPKİLERE NEDEN OLDU

Açıklanan karar taslağı sonrası, Özbekistan halkı büyük tepki gösterdi. Özbekistan, diğer Orta Asya ülkelerinde olduğu gibi yurt dışına önemli oranda işçi göçü veren bir ülke konumunda. Bu karar ile yurt dışından getirilecek her türlü hediye ve destek amaçlı malın girişi denetleme altına girecek. Yapılan açıklamada karar taslağının, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in imzalaması halinde 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği duyuruldu.

“KERİMOV DEVRİNDE DAHİ BUNU GÖRMEDİK”

Kızı Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan bir Özbek konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Şu an Amerika’da yaşayan kızımı görmeye geldim. Kızım bana, Taşkent’teki abi ve kardeşlerine hediyeler almış. Yeni yıldan sonra ülkeye dönmeyi düşünüyorum. Ancak bu karar alındığı takdirde eğer hediyeler 300 doları aşarsa 150 dolar daha vergi ödemek zorunda kalacağım. Bu nasıl bir hırsızlık? Kerimov devrinde dahi halkın üzerine bu kadar gidilmedi.”

HALKTA YOLSUZLUK ARTACAK ENDİŞESİ

Ortalama 5 milyon Özbek işçinin, Rusya, Türkiye ve Güney Kore başta olmak üzere yurt dışında çalıştığı düşünülüyor. Karar taslağının yayınlanmasının ardından, Özbekistan halkı bunun, yolsuzlukları zirveye çıkaracak bir hamle olduğunu düşündüğünü ifade ediyor.

Gümrük Vergisi
Özbekistan
Bunlara da bakın: