Özbekistan'da üniversite giriş sınavlarına üç ay kala İngilizce zorunluğu getirildi

Eğitim
Manas
01 Mayıs 2022, 10:33
Manas
01 Mayıs 2022, 10:33

Özbekistan Devlet Test Merkezi, “2023-2024 akademik eğitim ve öğretim yılında üniversite giriş sınavlarında İngilizce dil bilgisi zorunlu olacak” açıklamasını yaptı. Özbekistan’daki üniversitelere giriş sınavlarında İngilizce’nin zorunlu dersler kısmına dahil edilmesi, son günlerde Özbekistan halkının sosyal medyada en çok tartıştığı konular arasında yer aldı.

Geçen yıl Mayıs ayında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, yerli eğitim kurumlarının mezunlarının en az iki yabancı dil bilmesi gerektiğini ve eğitim sistemini değiştirirken yabancı dil bilimi konusunda İngilizceyi zorunlu ders haline getireceğini açıklamıştı. İngilizce’nin zorunlu ders haline getirilmesi ile ilgili, Özbekistan Devlet Test Merkezi 1 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, “Artık İngilizce’yi zorunlu dersler bloğuna dahil edecek bir projemiz var. Biliyorsunuz ki üniversitelere girerken ana diliniz, matematik, tarih gibi temel konularda deneme sınavlarını geçmeniz gerekiyor. Artık İngilizceyi de bu bloğa dahil ettik. Ancak bu yıl, bu değişiklik yalnızca kabul için yabancı dil bilgisi gerektiren üniversitelerde uygulanmaktadır.” duyurusunu yaptı.

Государственный центр тестирования при Кабинете министров Республики  Узбекистан, управление образованием, ул. Богишамол, 12, Ташкент, Узбекистан  — Яндекс Карты

ÖZBEKİSTAN DEVLET TEST MERKEZİ: 2022-2023 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDA ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SINAVLARINDA İNGİLİZCE DİL BİLGİSİ ZORUNLU OLACAK

Özbekistan Devlet Test Merkezi temsilcisi, yabancı dil bilgisi okul mezunlarının ve daha sonraki akademik ve iş hayatları için önemli olduğuna dikkat çekerek, “2023-2024 akademik eğitim ve öğretim yılında üniversite giriş sınavlarında İngilizce dil bilgisi zorunlu olacak .” ifadesini kullandı.

ÖZBEK SİYASETÇİ AHUNOV: İNGİLİZCE BİLGİSİ ÖZBEKLERİ RUS KÜLTÜR VE ZİHNİYETİNDEN KURTARABİLİR

Geçen yıl Mayıs ayında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, yerli eğitim kurumlarının mezunlarının en az iki yabancı dil bilmesi gerektiğini açıklamasının ardından, 2022 yılından itibaren Özbekistan’da işe başvururken en az bir yabancı dil bilgisi talep etmeye başladı. Bu şart, terfi etmek isteyen devlet kurumlarının çalışanları için de geçerli olacak. Bazı uzmanlar, Özbekistan’da artan İngilizce dil gereksinimlerine yönelik eğilimi, yetkililerin Batı’ya yaklaşma girişimi olarak görüyor.

İsveç’te yaşayan Özbek siyasetçi Pulat Ahunov, İngilizce öğrenmenin Özbekleri Batı dünyasıyla yaklaştıracağına dikkat çekerek, “İyi derecede İngilizce bilen insanlar, insanlık tarihine yabancı edebiyatın penceresinden bakacaktır. Ek olarak, İngilizce bilgisi Özbeklere Rus kültürünün, zihniyetinin ve Rus dünyasının değerlerinden kurtulma fırsatı verecektir. Ne de olsa, bazı insanlar bir zamanlar Moskova’dan propagandacılar tarafından yazılmış ve onaylarıyla ulusal dillere çevrilmiş tarih kitaplarını hala okuyor. İngilizce, Batı’ya bir tür köprüdür.” ifadesini kullandı.