Özbekistan'da "Türk Filmleri Haftası" başladı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 12:06
Ömer Cihad Kaya
26 Nisan 2019, 12:06

Taşkent, “Türk Filmleri Haftası” başladı.

Özbekistan’ın başkentinde “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı” filminin gösterimiyle başlayan film etkinliklerine ilginin hayli yoğun olduğu görüldü.

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü ve Özbek Sinema Kurumunun desteğiyle, Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneğince gerçekleştirilen etkinliklerin açılışına Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyesi ve Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği Başkanı İsmail Safi, Özbek Sinema Kurum Başkanı Furkat Zakirov, “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı” filminin yönetmeni Kürşat Kızbaz, sinema sanatçıları Emin ve Hayat Olcay ile Türk Film Haftası Koordinatörü Cahit Yıldız katıldı.

Taşkent’teki Alişir Nevai Sanat Sarayı’nda hafta sonuna kadar gösterilecek filmler arasında “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı”, “Kurtlar Vadisi Vatan”, “Rafadan Tayfa: Dehliz Macerası”, “Kardeşim Benim” gibi filmler yer alıyor.

Açılış kapsamında yönetmen Kızbaz, sinema sanatçıları Emin ve Hayat Olcay ile Zakirov’a plaketler takdim edildi.

Davetlilerin konuşmalarının ardından, Türk Film Haftası’nın ilk gününde gösterime sunulan “Somuncu Baba: Aşkın Sırrı” filmi, Özbek seyircilerin büyük beğenisini topladı.