Özbekistan'da seçim öncesi Azatlık Radyosu çalışanlarına ölüm tehditleri

Güncel
_QHA Ankara
20 Ekim 2021, 20:50
_QHA Ankara
20 Ekim 2021, 20:50

Özbekistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, Azatlık Radyosu ( Radio Free Europe / Radio Liberty) Özbekistan Servisi çalışanlarına yönelik tehditlerin arttığı bildirildi. Kurumda çalışan gazetecilerin ölüm tehditleri aldığını aktaran Azatlık Radyosu (RFE/RL), Telegram kanalında söz konusu mesajları paylaştı.

Özbekistan’da faaliyet gösteren Azatlık Radyosu çalışanları, sosyal medya üzerinden ölüm ve cinsel tehditlere maruz kaldı. Azatlık Radyosu’nun bildirdiğine göre, sadece 16 Ekim 2021 tarihinde çalışanlara yönelik düzinelerce mesaj atıldı. Söz konusu çalışanlara, cinayet ve cinsel şiddet tehditleri içeren mesajlara pornografik öğeler içeren görüntüler gönderildi. Gönderilen mesajlarda, “Azatlık Radyosu’nun asıl amacı Özbekistan’da isyan çıkarmak, huzuru bozmak ve cumhurbaşkanımızı itibarsızlaştırmaktır.” ifadeleri yer aldı.

RFE / RL YÖNETİM KURULU BAŞKANI FLY, ÖZBEKİSTAN HÜKUMETİNE SESLENDİ

Azatlık Radyosu, mesajların öncelikle anonim hesaplardan gelse de genel olarak hükumet yanlısı kullanıcılardan geldiğini ileri sürdü. Radio Free Europe / Radio Liberty Yönetim Kurulu Başkanı Jamie Fly, tehditleri “iğrenç” olarak nitelendirdi ve Özbekistan hükumetini bağımsız medyaya yönelik yıldırma taktiklerine derhal son verme çağrısında bulundu.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyoyev, Eylül 2016’da otoriter selefi İslam Kerimov’un ölümünün ardından 34 milyonluk bir ülkede iktidarı ele geçirdikten sonra kendisini demokratik reformcu olarak adlandırdı. 24 Ekim cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte, ülke genelinde köşe yazarlarına ve gazetecilere yönelik tutuklamalar ve saldırılar arttı. Azatlık Radyosu’nun internet sitesi birkaç kez engellendi ve RFE/RL’nin ülkedeki muhabirlerin resmi akreditasyonu ile ilgili soruları yanıtsız kaldı.

2021 Sınır Tanımayan Gazeteciler Basın Özgürlüğü sıralamasında, Özbekistan 180 yer arasında 157. sırada yer aldı.

İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜNDEN ÖZBEKİSTAN SEÇİMLERİNDE “MUHALEFET” RAPORU

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch (HRW), Özbekistan’da yakın dönemde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, adil ve bağımsız bir şekilde yapılamayacağını kaydetti. Özbekistan’da Mirziyoyev hükumetinin gereken reformları yapamadığını kaydeden örgüt, muhalif adayların cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmadığını vurguladı. Ayrıca örgüt yaklaşan oylamada basın özgürlüğü haklarının kısıtlaması konusunda da uyarılarda bulundu.