Özbekistan'da Rus destekli derneğin "Rusça devlet dili olsun" teklifine tepkiler büyüyor

Güncel
Oğuzhan Batur
06 Mayıs 2019, 18:40
Oğuzhan Batur
06 Mayıs 2019, 18:40

Özbekistan’da 2 Mayıs 2019’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ziyareti öncesinde Rusya destekli bir dernek tarafından “Rusça devlet dili olsun” teklifi sunuldu.

Taşkent’teki “Rus Medeniyet Merkezi” tarafından verilen teklif sonrasında birçok kişi ve kurum öneriye sert tepki gösterdi. Sovyetler Birliği döneminde sanatçı ve edebiyatçı olan birçok kişinin imzasını taşıyan bu teklifte Özbek milletini aşağılayan ibareler de yer aldı.

Sovyetler Birliği devlet sanatçısı olan Bernara Kariyeva Rusların Özbekleri hem kurtardığını hem de yücelttiğini iddia etti. Kariyeva, “Ben Özbekçe bilmiyorum. Kiril yazısını seviyorum. Eğer Rusça devlet dili olarak tanınırsa bizi insan yapan Rus milletine teşekkürlerimizi sunmuş oluruz. Eğer biz teşekkür etmezsek Allah bizi lanetler.” dedi.

Özbekistan’daki Rusların oranı sadece yüzde 2 seviyesinde. Buna karşın bağımsızlık mücadelesinin verildiği 1980’li yılların sonunda Özbek dilinin resmi dil yapılması için birçok kişi hayatını yitirmiş veya büyük zorluklar ile karşılaşmıştı.

ÜNİVERSİTELER: BU ABSÜRT BİR TEKLİF

Özbekistan’da bu sömürge zihniyeti teklife karşı tepkiler gecikmedi. Özbekistan’da akademisyenler bu teklifin absürt olduğunu belirttiler.

Akademisyenler Özbek dilinin geliştirilmesi için 30 yıldır verilen mücadelelere bir ihanet olan bu teklife karşı sert tepki gösterdiler. Rusça yanlılarına karşı olarak Özbek dilinin geleceğinin latin alfabesinde olduğunu ve mevcut alfabenin ıslahı için çalışmaların 2018 yılında bizzat Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından başlatıldığını vurguladılar.

ÖZBEKİSTAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI: SUSKUNLUĞUMUZ ONAYLAMAK ANLAMINA GELMİYOR

Özbekistan Milli Eğitim Bakanı Şehrzad Şermatov da konu ile ilgili resmi Facebook sayfasından bir açıklamada bulundu.

Bakan Şermatov şu ifadeleri kullandı:

“Özbek diline resmi dil statüsü verileli 30 yıl oldu. Biz 30’uncu yılda bunu kutlamak ve ululamak yerine sözde aydınların Rusça devlet dili olsun teklifi ile karşı karşıya kalıyoruz. Suskunluk bir onaylama alametidir diyenler de kesinlikle yanılıyor.

Okul yıllarımda Özbekçe konuşmaktan ar edenler arasında komik bir inanış vardı. O da ancak ve ancak Rusça okuyanların ilmi yönden ilerleyebileceği ve Özbekçe okuyanların geri kaldığına dairdi. Ancak İngilizce eğitim açıldıktan sonra yaratılan eşit ortamda bu inanışın nasıl çöktüğünü gördük. O kimsenin beğenmediği sıradan bir Özbek okulundan çıkan kişilerin ABD’nin en prestijli üniversitelerine gittiğini gördük.

Memleketimizi tam bağımsızlık yolundan kimse ayıramaz. Şu vakitte öz dilimiz ve kültürümüzle gurur duymayı öğrenmemiz gerek. Dilimiz ve milletimizle gurur duyarak bu ülkeyi geliştirebiliriz.”