Özbekistan'da karbonmonoksit zehirlenmesinden 28 kişi hayatını kaybetti

Güncel
_QHA Ankara
28 Ocak 2022, 15:45
_QHA Ankara
28 Ocak 2022, 15:45

Özbekistan’da son bir ayda gaz sıkıntısı nedeniyle 28 vatandaş karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Ülke genelinde karbonmonoksit zehirlenmesi vakalarında artış devam ediyor.

Özbekistan’da resmi rakamlara göre, 2021 yılında 74 karbonmonoksit zehirlenmesi vakası görüldü. Bu vakalarda gaz sızıntısı nedeniyle 67 vatandaş zehirlendi, 128 kişi de hayatını kaybetti. Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilgi ve Kitle İletişim Ajansı, Acil Durumlar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Endüstriyel Güvenlik Devlet Komitesi ve Teknik Düzenleme Ajansından yetkililerin katılımıyla düzenlenen bir basın toplantısında karbonmonoksit zehirlenmesinden ölen vatandaşların sayısının son bir ayda 28’e ulaştığını duyurdu.

ACİL DURUM BAKANI HUDAYBERGENOV: KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNDEN 128 VATANDAŞIMIZI KAYBETTİK

Özbekistan Acil Durum Bakanı Tursinhan Hudaybergenov, Ocak ve Aralık 2021 tarihleri ​​arasında karbonmonoksit zehirlenmesi ve yangınlar sonucunda 125 kişinin öldüğünü ve 115 kişinin yaralandığına değinerek, “Karbonmonoksit zehirlenmesinden maalesef ölüm sayısı yükseliyor ve 128 vatandaşımızı kaybettik.” ifadesini kullandı. Ayrıca Bakan, bu rakamın son iki seneye göre daha yüksek olduğunun altını çizerek gerekli tüm tedbirleri yapacağının altını çizdi.

DEVLET BAŞKANI MİRZİYOYEV 2020’DE UYARMIŞTI

Öte yandan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev gaz zehirlenmesinden hayatını kaybeden vatandaşlar ile ilgili, 16 Aralık 2020’deki bir toplantıda, karbonmonoksit kaynaklı 56 vatandaşın zehirlendiğini ve 106 yangın vakasında 106 kişinin öldüğünü, 190 kişinin zehirlenme ve yanıklardan muzdarip olduğunu kaydetmişti. Ayrıca Cumhurbaşkanı, Acil Durum Bakanı ve diğer bakanlara gerekli uyarı ve talimatları vermişti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Afganistan'ın kışa hazırlıklı  olmamasından endişeli - Haberler